Veřejné záchody pomůžou přírodě národního parku

Vysoká návštěvnost zadělává na problémy s WC

16.7.2012 10:15  |  Zpráva  |  Libor Bolda
Zobrazit na mapě (49°8'39.9930"N, 19°41'59.1153"E)
Print Comments

Psát o stavu přírody v okolí záchytných parkovišť není nic pěkného. Vlastně vůbec se zmiňovat o (ne)veřejných záchodech. Sami dobře znáte, jak to v nejbližším okolí takových míst vypadá. Všude samý „podpapírák“. A kdyby jen to! Teď se to může konečně trochu v Tatrách změnit, Správa TANAPu začala umisťovat chemická WC.

Veřejné záchody

Různá turistická zátěž jednotlivých dolin se monitoruje v Tatranském národním parku už několik dekád, pravidelně vždy v první polovině srpna. Také se všeobecně ví, že kolem nejzatíženějších tras a uzlů vzniká tzv. „sekundární znečištění“. Ano, to jsou právě ty podpapíráky všude kolem! Správa TANAPu společně se společností TOI-TOI našla jednoduché řešení pro první lokalitu, která přesahuje v návštěvnosti kritické hodnoty – tzn. 440 návštěvníků za den v sezóně. V Žiarské dolině tak před vstupem do doliny u parkoviště najdete dvě přenosné chemické toalety. Další místa, kde se vysoká návštěvnost projevuje velice podobně, dostanou přenosné záchody ještě během letní sezóny. A jejich použitím přispějete tím nejmenším na ochranu přírody.

Jak to mají v Polsku

Před čtyřmi lety se podobná věc řešila i v polském TPN. Na velmi problematické cestě na Morskie Oko, která pravidelně s náskokem vyhrává boj o nejnavštěvovanější lokalitu, v blízkosti Wodogrzmotů Mickiewicze, se měly umístit nové záchody. Cílem tady bylo nahradit nevzhledné plastové chemické kadibudky za přírodě bližší nová WC v turistickém hávu. Byla vypsána soutěž, zapojili se do ní architekti a výhra za vítězný návrh dosahovala téměř dvě stě tisíc korun. V soutěži se také sešlo hned 240 (!) návrhů na záchody a bylo tak z čeho vybírat.

První je na řadě Žiarská dolina

Teď jsme svědky něčeho podobného v Žiarské dolině. Tohle místo, zdá se, plní funkci jakéhosi pokusného králíka mezi tatranskými dolinami. První se tu prolomil zákaz zimní uzávěry vysokohorského prostředí a jako první dolina dostane k dispozici chemická WC, aby bylo kam jít na záchod. V Polsku najdete záchody v každé dolině u vstupů, nechybí u parkovišť i u chat. Teď se zdá, že se Slovensko přiblíží ke komfortu druhé strany hor.

Zdroj:

Tisková zpráva Správy TANAPu

Zajímavosti

  • Na Morskie Oko míří až 800 tis. turistů za rok, a proto se chemických toaletami na cestě nešetří. TPN má ovšem jiné finanční prostředky, do národního parku se vybírá vstupné. K Oku směřuje 1/3 všech návštěvníků polské strany Tater.
  • Souboj o nejznámější záchod vyhrává s přehledem záchod u Chaty pod Rysmi. Viktor Beránek o "wécé" s nejkrásnějším výhledem pečuje, ale občas se stane, že na něj musíte jít i s cepínem a v mačkách.

GPS souřadnice: (49°8'39.9930"N, 19°41'59.1153"E)

Vyhledat ubytování v okolí

Print Comments
Hodnocení:
1 2 3 4 5

Tagy: Žiarska dolina,


Související články

Kompletní články
Stránka: 1 2 3 4 »

Související ubytování


Sdílej tento článekKomentáře ke článku

Přidat nový komentář
Pro odeslání dotazu opište prosím kód z obrázku. Pokud je kód nečitelný, kliknutím na kód vygenerujete nový.

Email
Žádné příspěvky. Buďte první!

Roman Jelenský - horský vůdce UIAGM

Roman Jelenský - nabízí výstupy nejen na Gerlach...

Inzerujte u nás

Partner webu

Newsletter

Chcete dostávat pravidelně čerstvé informace z dění našeho serveru? Přihlašte se k odběru:

Lavinová předpověď

Ukázat mapu

 

  • Liptov
  • Slovakia.travel
  • Union Pojišťovna
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách

↑ nahoru