Visutá lanovka na Skalnaté míří do historie

Jaké bude další využití budovy lanovky?

9.7.2010 15:59  |  Zpráva  |  Libor Bolda
Zobrazit na mapě (49°10'10.9042"N, 20°16'55.1646"E)
Print Comments

Více než deset let po skončení provozu historické visuté lanovky mezi Tatranskou Lomnicí a Skalnatým plesem odejde definitivně do historie. Společnost Tatry mountain resorts začala s likvidací lan na celém úseku a odstraní i podpěry. Jaké bude ale další využití?

Letos v horním úseku

„Tento rok by sme chceli stihnúť zlikvidovať podpery medzi Štartom a Skalnatým plesom. V budúcom roku aj spodný úsek,“ uvedl Dušan Slavkovský ze společnosti Tatry mountain resorts. Jako technická památka zůstane zachována podpěra č. 1 těsně v blízkosti údolní stanice visuté lanovky v Tatranské Lomnici. Likvidace se nedotkne samotných objektů lanovky. Budovy, které projektoval slavný architekt Dušan Jurkovič jsou dnes vyhlášeny jako kulturní památky.

Příští roky mezi Štartem a Tatranskou Lomnicí

První podpěra se stane v budoucnu součástí chystaného muzea tatranských lanovek, které by právě v budovách architekta Jurkoviče mělo najít působiště a budovy tak svoje nové využití. „Tento projekt je reálny. O vybudovanie múzea a úpravu priestorov údolnej stanice prejavilo záujem občianske združenie z Prievidze. Predpokladám, že o niekoľko mesiacov sa začne s úpravou interiéru stanice,“ dodal Dušan Slavkovský z TMR.

Nové muzeum by mohlo začít svůj provoz klidně už v příštím roce. V muzeu se mohou objevit nejen různé dokumenty a fotografie z období výstavby a provozu lanovky (tak jak je známe např. z filmu Príbeh jednej lanovky, ale i samotné kabiny a části unikátní technologie. To vše má zatím společnost TMR nevyužité.

Štart svoje využití hledá

Jak využít budovu mezistanice na Štartu není ještě rozhodnuté. „Momentálne nemáme jasnú predstavu, čo by sme s tou budovou urobili alebo čím ju naplnili a urobili zaujímavou,“ uvedl pan Slavkovský. Je pravděpodobné, že jako nejvýhodnější se jeví adaptace spojená s právě probíhající výstavbou nové lanovky a využití sjezdovek právě mezi Štartem a Tatranskou Lomnicí.

Co všechno odnesl čas?

Visutá lanová dráha z Tatranské Lomnice přes mezistanici Štart až na Skalnaté pleso se začala stavět v roce 1936. K zahájení provozu došlo v  prosinci 1937, nakonec stařičká visutá lanovka vezla poslední cestující v říjnu 1999. Současně s lanovkou na Skalnaté pleso se stavěl i druhý úsek ze Skalnatého plesa na Lomnický štít (2633 m), zde zahájili provoz v roce 1941 a lanovka stále veřejnosti slouží. Příští rok oslaví sedmdesátiny.

Zajímavosti

Dušan Samo Jurkovič

(* 23. srpna  1868, Turá Lúka, nyní součást Myjavy  – † 21. prosince 1947, Bratislava)

byl slovenský  architekt, návrhář nábytku a etnograf. Působil mj. i ve Vysokých Tatrách, kde navrhl budovy visuté lanovky z Tatranské Lomnice na Lomnický štít (1936-1937): Údolní stanici v Tatranské Lomnici, mezistanici Štart, stanici Skalnaté Pleso, stanici Lomnický štít. Realizovány byly v letech 1937-1938.

GPS souřadnice: (49°10'10.9042"N, 20°16'55.1646"E)

Vyhledat ubytování v okolí

Print Comments
Hodnocení:
1 2 3 4 5

Tagy: Lanovka, Tatranská Lomnica,


Související články

Kompletní články
Stránka: 1 2 3 4 5 »

Související ubytování


Sdílej tento článekKomentáře ke článku

Přidat nový komentář
Pro odeslání dotazu opište prosím kód z obrázku. Pokud je kód nečitelný, kliknutím na kód vygenerujete nový.

Email
Libor Bolda dne 23. srpna 2010 11:56

Reagovat

Nahradí lanovku nový funitel?
Regionální investor vidí budoucnost přepravy v lanové dráze typu Funitel. Funitel je lanovka s kabinami zpravidla pro 8-30 osob. Technologickou výhodou lanovky je zavěšení na dvou cca 2 metry vodorovně vzdálených lanech, což kabině přidává vysokou úroveň stability i při silném větru.


Roman Jelenský - horský vůdce UIAGM

Roman Jelenský - nabízí výstupy nejen na Gerlach...

Inzerujte u nás

Partner webu

Newsletter

Chcete dostávat pravidelně čerstvé informace z dění našeho serveru? Přihlašte se k odběru:

Lavinová předpověď

Ukázat mapu

 

  • Liptov
  • Slovakia.travel
  • Union Pojišťovna
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách

↑ nahoru