Vozíčkářům přibudou další trasy

Invalidům se zpřístupní další cesty v Tatrách

26.6.2008 10:50  |  Zpráva  |  Libor Bolda
Zobrazit na mapě (49°9'32.2999"N, 20°13'27.4599"E)
Print Comments

Pro lidi na invalidním vozíku je to další dobrá zpráva. Letos v Tatranském národním parku pro vozíčkáře zpřístupní další čtyři trasy a navíc pro ně přizpůsobí Expozici tatranské přírody v Tatranské Lomnici.

Trasa pro hendikepovanéBez doprovodu to ale nejde

Projekt Tatry bez bariér již loni zpřístupnil v  Tatrách vozíčkářům Hrebienok a Rainerovu chatu, začátek dlouhé Bielovodské doliny k lesovně, chodník v Tatranské Javorině ke geologické naučné ploše Podmuráň a v Pieninách Prielom Dunajca. Letos se k nim přidají další.

Připraveny už jsou z Oravice cesty Bobroveckou dolinou k rozcestí pod Umrlou (3,2 km) a také cesta do tamější Tiché doliny k lesovně (3,4 km). (Pozor, neplést s Tichou dolinou na Podbanském!)

Letos se ještě přidá do výčtu upravená cesta od Zverovky Roháčskou dolinou k Ťatliakově chatě a ve Vysokých Tatrách trasa na Popradské pleso. Povrch bude pro vozíčky na všech cestách uzpůsoben, ale i přesto se vozíčkáři rozhodně bez doprovodu neobejdou, trasy jsou v  horském prostředí hodně náročné.

Pomáhá i brožurka

Letošním počinem celková délka cest vhodných i pro pohybově znevýhodněné návštěvníky parku na Slovensku přesáhne 31 kilometrů. Pro vozíčkáře proto vydali informační brožurku, kde najdou základní informace o turistických trasách s  jejich popisem (povrch, délka, zajímavosti), značením a doplnili ji dalšími informacemi o místech v Tatrách s bezbariérovým přístupem, vč. otevíracích dob, vstupného nebo dalších informací.

Expozice se otevře vozíčkářům

A pozor, součástí projektu Tatry bez bariér je také rekonstrukce vstupu do Expozice tatranské přírody v Tatranské Lomnici. "Novoupravené chodníky a  premostenia umožnia aj invalidným návštevníkom botanickej záhrady vidieť na vlastné oči kvetenu, ktorú nemajú možnosť vidieť z  turistického chodníka vo vysokohorskom prostredí," říká Peter Spitzkopf, ze Štátnych lesov TANAPu. Vozíčkáři tak mají tip na další výlet, který stojí za to.

Kdo stojí za projektem Tatry bez bariér?

Za vším hledejme Štátne lesy TANAPu a hlavně společnost Hartmann-Rico, která spolupracuje se Slovenským svazem tělesně postižených sportovců. Společně hledali aktivity, které by tělesně postiženým daly další šanci na aktivní život a  zdá se, že Tatry budou dobrou volbou.

Zajímavosti

  • Podobné projekty běží také v České republice, turistické ukazatele se známým symbolem vás vedou už dnes třeba Jizerskými horami, v květnu nové trasy přibyly i v okolí Brna.

GPS souřadnice: (49°9'32.2999"N, 20°13'27.4599"E)

Vyhledat ubytování v okolí

Print Comments
Hodnocení:
1 2 3 4 5

Tagy: Hendikepovaní, Turistika, Túry,


Související články

Kompletní články
Stránka: 1 2 3 4 5 »

Sdílej tento článekKomentáře ke článku

Přidat nový komentář
Pro odeslání dotazu opište prosím kód z obrázku. Pokud je kód nečitelný, kliknutím na kód vygenerujete nový.

Email
jan dne 13. března 2017 16:32

Reagovat

nefunkcni
Odkaz na PDF nefunguje

Správce webu Libor Bolda odpověděl:
Díky. Odkaz jsme upravili.


Roman Jelenský - horský vůdce UIAGM

Roman Jelenský - nabízí výstupy nejen na Gerlach...

Inzerujte u nás

Partner webu

Newsletter

Chcete dostávat pravidelně čerstvé informace z dění našeho serveru? Přihlašte se k odběru:

Lavinová předpověď

Ukázat mapu

 

  • Liptov
  • Slovakia.travel
  • Union Pojišťovna
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách

↑ nahoru