Zimní tyčové značení

Správci turistických cest připravili tyčové značení. Zima se blíží.

16.10.2009 18:19  |  Zpráva  |  Libor Bolda
Zobrazit na mapě (49°10'35.9972"N, 20°10'2.6211"E)
Print Comments

Dřevěné tyče, které se používají jako zimní značení turistických chodníků nad pásmem lesa je připravené. I přes nepřízeň počasí, v Tatrách mohutně sněží a horská služba nedoporučuje pohyb ve vysokohorském terénu, připravili pracovníci Strediska terénnych služieb ze Štátnych lesov TANAPu včas turistické trasy na zimu. Každým rokem se označí chodníky téměř tisícovkou tyčí.

Kde se se značením setkáte

"Tyčové značenie osádzame na chodníkoch vedúcich k všetkým vysokohorským chatám, ktoré sú v zime otvorené. Teda okrem chaty pod Rysmi. A v dolinách po miesta, od ktorých platí zimný uzáver. Rovnako tyčami označujeme aj tie chodníky, ktoré prechádzajú úsekmi bez lesa," hovorí Dominik Michalík, vedúci Strediska terénnych služieb Štátnych lesov TANAPu. Tyče jsou celý rok v terénu, jsou uskladněny v těsné blízkosti turistických chodníků.

Přibližně každou desátou tyč musí správci chodníků během léta zhotovit znovu, aby doplnili počet. Během zimy se tyče polámou sněhem, větrem nebo je poničí turisté. Pracovníky střediska tak ještě během zimy čeká vynáška nových tyčí, zabudovávat se budou až do vyšší vrstvy sněhu.

Po tyčích jdete nejdále ve Studených dolinách

Tisícovka tyčí se umisťuje přibližně na 95 km značených stezek. Nahrazují značky na kamenech a trasují cesty lepšími zimními cestami. V  zimě se může trasa cesty výrazně lišit od letní!

"Tyče osádzame v  Mlynickej doline po vodopád Skok, v  Mengusovskej doline po Hincovu skalu. Takto značený je aj zelený chodník od hornej hranice lesa až po Sliezsky dom rovnako ako i žltý chodník vedúci k Velickému plesu zo Smokovca. Tyčami vyznačená je tiež magistrála z  Hrebienka od hornej hranice lesa na Sliezsky dom a od Lomnickej vyhliadky po Skalnaté pleso. Nad hornou hranicou lesa je vytyčovaný aj chodník vedúci k chate pri Zelenom plese. A samozrejme vytyčovaná je Veľká studená dolina po Zbojnícku chatu a Malá Studená dolina po Téryho chatu," konkretizuje vyznačené úseky Dominik Michalík.

Nejdelší cesta podél tyčového značení vás čeká ve Veľké a v Malé Studené dolině k  oběma populárním chatám.

Letos se značení stihlo v pravý čas

Na některých místech správci chodníků nechávají tyče po celý rok. Je to pro případ, že první sníh značku zakryje a tyče ještě nejsou všechny osazeny. V terénu pak máte alespoň hrubou orientaci při nepříznivém počasí. Rozestupy jsou totiž o mnoho větší než při zimním trasování. V husté mlze to nemusí stačit.

V současné době už je značení tyčemi připravené, avšak do hor se vydejte až se situace uklidní. Horská záchranná služba vydala dnes varování před nepříznivým počasím a lavinovým nebezpečím.

GPS souřadnice: (49°10'35.9972"N, 20°10'2.6211"E)

Vyhledat ubytování v okolí

Print Comments
Hodnocení:
1 2 3 4 5

Tagy: HZS, TANAP, Turistika,


Související články

Kompletní články
Stránka: 1 2 3 4 5 »

Sdílej tento článekKomentáře ke článku

Přidat nový komentář
Pro odeslání dotazu opište prosím kód z obrázku. Pokud je kód nečitelný, kliknutím na kód vygenerujete nový.

Email
Žádné příspěvky. Buďte první!

Roman Jelenský - horský vůdce UIAGM

Roman Jelenský - nabízí výstupy nejen na Gerlach...

Inzerujte u nás

Partner webu

Newsletter

Chcete dostávat pravidelně čerstvé informace z dění našeho serveru? Přihlašte se k odběru:

Lavinová předpověď

Ukázat mapu

 

  • Liptov
  • Slovakia.travel
  • Union Pojišťovna
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách

↑ nahoru