Lesníci pomáhají tatranským lesům

Vysazování modřínů je důležitým prvkem stabilizace lesa.

26.4.2016 21:05  |  Zpráva  |  Libor Bolda
Zobrazit na mapě (49°10'43.0130"N, 20°16'39.2623"E)
Print Comments

Tatranský les se po ustupující zimě brzy znovu zazelená v plné kráse. K tmavě zelené barvě smrků a borovic se přimíchá barva světle zelená modřínu opadavého a listnatých dřevin. Příchodem jara se začínají i sezónní práce v lese, z nichž je nejdůležitější obnova kalamitního území jako důležitý prvek revitalizace.

Zobrazit všech 40 fotografií

Tatry čeká další zalesňování

Právě jaře je totiž z důvodu dostatečného objemu vláhy nejvhodnějším obdobím na zalesňování. Na vzniklých holinách ještě nezískala převahu buřina a křoviny, přirozené zmlazení je dobře viditelné, a tak se vedle ní sazenice jehličnatých i listnatých dřevin vysazují mnohem jednodušší.

1000 sazenic na každý den

"V tomto roku na ploche približne 170 hektárov plánujeme vysadiť 365-tisíc sadeníc. K osemnástemu aprílu sme vysadili takmer 150-tisíc sadeníc na ploche dosahujúcej 75 hektárov," konstatuje Pavel Fabian, náměstek ředitele Státních lesů TANAPu. Je třeba doplnit, že bezzásahového území se revitalizace kalamitního území umělou obnovou netýká. V dřevinném složení bude i v tomto roce, vzhledem k vyšší nadmořské výšce, ve které se obnovovány území nacházejí, převládat smrk, modřín, jedle a borovice, z listnatých dřevin buk, javor, jasan, olše a jilm.

Modřín je oblíbený stabilizační strom

Modřín opadavý se stal pro své vlastnosti, zejména kůlovitý kořenový systém a oblíbenost větrných stanovišť, významnou dřevinou v obnovovaném, větrem a kůrovcem poškozeném území Tatranského národního parku. V umělé obnově má nejvyšší, až 32 procentní zastoupení. Snahou Státních lesů TANAPu totiž je v lesních porostech v předstihu vypěstovat stabilizační prvky proti silnému větru z relativně nejodolnějších dřevin vyhovujících konkrétním ekologickým podmínkám. Přitom přirozené zmlazení je akceptováno prakticky všude, kde se nachází. Podle Pavla Fabiana se lesníci snaží pěstovat lesy, které by se svou strukturou přibližovaly k původním přirozeným lesům.

Zdroj:

Tisková zpráva ŠL TANAPu

Zajímavosti

  • Při množství 365 tisíc sazenic je nutné min. každý den v roce 1000 ks stromků vysadit. To v těžkém terénu znamená obrovské pracovní nasazení lesníků i brigádníků. K dnešnímu dni už je třetina stromků na svém místě.

GPS souřadnice: (49°10'43.0130"N, 20°16'39.2623"E)

Vyhledat ubytování v okolí

Print Comments
Hodnocení:
1 2 3 4 5

Tagy: Kalamita,


Související články

Kompletní články
Stránka: 1 2 3 4 5 »

Sdílej tento článekKomentáře ke článku

Přidat nový komentář
Pro odeslání dotazu opište prosím kód z obrázku. Pokud je kód nečitelný, kliknutím na kód vygenerujete nový.

Email
Žádné příspěvky. Buďte první!

Roman Jelenský - horský vůdce UIAGM

Roman Jelenský - nabízí výstupy nejen na Gerlach...

Inzerujte u nás

Partner webu

Newsletter

Chcete dostávat pravidelně čerstvé informace z dění našeho serveru? Přihlašte se k odběru:

Lavinová předpověď

Ukázat mapu

 

  • Liptov
  • Slovakia.travel
  • Union Pojišťovna
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách

↑ nahoru