Mišo Sabovčík a Adam Kadlečík zopakovali zimní přechod Tater

Po více jak 30 letech je tu opakování zimního přechodu Tater Pavla Pochylého

Neuvěřitelně dlouho trvalo opakování náročného zimního přechodu celého hřebene Tater. Mišo Sabovčík a Adam Kadlečík zopakovali úspěšný pokus pavouka Pavla Pochylého. Po více jak 30 letech je to tu, navzdory stále se zhoršujícím podmínkám. Po 15 dnech na hřebeni o chlup utekli vichřici.

Výhled ze Slavkovského štítuMišo Sabovčík a Adam Kadlečík

Nebylo to takové bílé místo na mapě, jaké by si asi oba horolezci představovali. Ale přesto je to unikátní zápis do historie tatranského horolezectví, protože zimní přechod celého hřebene Tater se podařil v zimě pouze Pavlovi Pochylému v roce 1978 nebo 1979 (údaje se rozcházejí). Pavouk Pochylý nastoupil v Hutianském sedle 23. února a dokončil přechod 10. března. Navázal tak sám na pokus z roku 1970, kdy měl na hřebeni podporu.

75 km na ostré hraně

Až dnes v roce 2013, po 15 urputných dnech na hřebeni, se to podařilo znovu. Adam KadlečíkMišo Sabovčík jsou ti další, kteří to dokázali. Navzdory počasí, navzdory těžkým podmínkám, bez zásob a bez podpory dalších kamarádů. Příběh odvahy, silné touhy a jedinečné vytrvalosti byl natáčen po celou dobu Pavlem Barabášem a ze vzduchu i Igorem Papem. Jen ve Vysokých Tatrách je na hlavním hřebeni asi 40 štítů.

Další příběh s dobrým koncem

Do dokumentárního seriálu Príbehy tatranských štítov Pavla Barabáše přibyla další perla. Slovenská dvojice zvládla čistě přechod hřebene nejprve z Hutianského sedla do Ľaliového (sem ještě se třetím - Gabem Čmárikem), pak už sami dva celý hlavní hřeben až do Kopského sedla a pak ještě navrch přechod celých Belianských Tater do Ždiarského sedla. Sám Vlado Plulík, který přešel hřeben Vysokých Tater v létě i v zimě dříve přiznal, že si přechodu hřebene bez podpory zdola cenní více než vylezení Mount Everestu. Oba horolezci museli na závěr, kdy už zásoby a síly opravdu docházely nebo reálně došly, ještě přidat. V Tatrách právě zuří vichřice, a takový vítr by asi ještě včera jejich příběh předčasně ukončil...

JAMES publikuje podrobnosti

Po zdrařilé akci oba horolezci na stránkách JAMESu uvedli podrobnosti přechodu hlavního hřebene. Dovíte se informace o jednotlivých dnech postupu, vlastním vybavení obou lezců i o podpoře, která se jim dostávala.

Zajímavosti

Přechody hlavního hřebene Tater:

  • 3. - 13.9.1955 (letní týmový) - Zbigniew Hegerle, Zbigniew Krysa, Jerzy Piotrowski, Ryszard Schramm, Jan Staszel. Trasa od východu na západ. Poláci nepřešli 6 štítů, proto se jako první regulérní počítá až 27.8. - 18.9.1960 (letní týmový) - Marian Kruczek, Stanisław Obrochta, Józef Olszewski, Henryk Szot. Opět ve směru východ-západ
  • 27.3.-14.4.1959 (zimní týmový) - Jerzy Krajski, Czesław Mrowiec, Kazimierz Olech, Andrzej Sobolewski, Szymon Wdowiak, Andrzej Zawada. Taktéž směr východ-západ.
  • Z roku 1975 je nejrychlejší přechod Poláka Krzysztofa Żurka. Trval mu 3 dny, resp. 70 hodin. Jeho batoh ale vážil pouhé 3 kg a měl podporu zásobovací údolní skupiny.
  • 23.2. – 10.3.1978 (zimní sólo) - Pavel Pochylý. Unikátní výkon slovenského lezce, který, byl zopakován až včera. Pochylý ho absolvoval ve směru západ-východ. Byť s experimentováním s léky, resp. dnes už s drogami a navzdory občasným částečným ochrnutím a halucinacím, zůstal tento přechod jedním z největších slovenských lezeckých výkonů vůbec. Text z časopisu JAMESÁK o prvním úspěšném pokusu v podání Pavla Pochylého.
  • Pro přechod v roce 1970 Ivan Dieška podrobnou topografii přechodu (1, 2). Použil ji pak až pavouk Pochylý o několik let později.
  • Nejrychleji prošel hřeben Vysokých Tater Vlado Plulík. Letní přechod v roce 1997 mu trval pouhých 27 hodin. Hřeben Vysokých Tater prostoupil i v zimě 1999.
  • O podobný přechod se neúspěšně pokoušel Čech Libor Hroza, ale neměl v roce 2007 příliš štěstí.

Vyhledejte si ubytování


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Mega Ubytovanie
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru