Vstupné do národního parku se platit nebude

Ministr přiznal, že o poplatcích za vstup do parku neuvažují žádné resorty

29.2.2008 21:03  |  Zpráva  |  Libor Bolda
Zobrazit na mapě (49°8'48.3007"N, 19°54'26.8639"E)
Print Comments

Ani ministerstvo pôdohospodárstva, ani ministerstvo životného prostredia Slovenska neplánují zavést poplatky za vstup do chráněných území. "Ani jeden z rezortů o zavedení vstupného neuvažuje," uvedl slovenský ministr životního prostředí Jaroslav Izák na tiskové konferenci v Tatranské Lomnici.

V Polsku ano, na Slovensku ne

V médiích se v tomto týdnu objevila informace o možnosti zavedení vstupného do Tatranského národního parku, podobně jako je tomu v  sousedním Polsku. S tímto návrhem přišli majitelé pozemků v chráněných území TANAPu, z vybraných prostředků by dostávali finanční náhradu, protože jejich pozemky jsou díky ochraně přírody ekonomicky nevyužitelné.

Novela zákona o ochraně přírody a krajiny, která se na Slovensku připravuje, však se zavedením vstupného nepočítá. Hledají se jiné možnosti, jak spor s vlastníky vyřešit, kromě finančních náhrad ministerstvo uvažuje o výměně pozemků. Měnit by se mohly pozemky v bezzásahových zónách za pozemky v nižších stupních ochrany.

Novela zákona

Právě dohoda se soukromými vlastníky půdy je jeden z předpokladů schválení nového zónování TANAPu, resp. je podmíněna přijetím novely zákona o ochraně přírody a krajiny. Tu bude projednávat slovenská vláda v květnu, aby ji v  létě předložila i parlamentu.

Likvidace kalamity

Ministři pôdohospodárstva a životného prostředia se dohodli i na dalším postupu při likvidaci kůrovcové kalamityTANAPu. V 5. stupni ochrany se nebude zasahovat vůbec a ve 4. stupni se budou dělat jen ta opatření, která zamezí dalšímu šíření kůrovců. Ministerstva se dohodla na pružnějším vydávání povolení pro preventivní opatření proti kůrovcové kalamitě.

Ovšem z tohoto režimu je vyjmuta Tichá i Kôprová dolina, kde se nebude až do ukončení vyšetřování Evropské komise zasahovat vůbec.

GPS souřadnice: (49°8'48.3007"N, 19°54'26.8639"E)

Vyhledat ubytování v okolí

Print Comments
Hodnocení:
1 2 3 4 5

Tagy: Kalamita, TANAP, Vítr,


Související články

Kompletní články
Stránka: 1 2 3 4 5 »

Sdílej tento článekKomentáře ke článku

Přidat nový komentář
Pro odeslání dotazu opište prosím kód z obrázku. Pokud je kód nečitelný, kliknutím na kód vygenerujete nový.

Email
Žádné příspěvky. Buďte první!

Roman Jelenský - horský vůdce UIAGM

Roman Jelenský - nabízí výstupy nejen na Gerlach...

Inzerujte u nás

Partner webu

Newsletter

Chcete dostávat pravidelně čerstvé informace z dění našeho serveru? Přihlašte se k odběru:

Lavinová předpověď

Ukázat mapu

 

  • Liptov
  • Slovakia.travel
  • Union Pojišťovna
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách

↑ nahoru