Zimní sezóna v Tatrách odstartovala dříve

Lyžaři mají radost. Mohou vyrazit do Vysokých Tater.

Předminulou sobotu začala na svahu Interski na Štrbském Plese ve Vysokých Tatrách nová lyžařská sezóna. Bylo to nejdříve v historii a překonala tak o 1 den rekord z loňského roku. Na co všechno se lyžaři mohou v Tatrách těšit už nyní, před oficiálním startem zimy o Vánocích?

Měsíc lyžování, pak stoupnou ceny

Klasikou posledních let je i na Slovensku posilování možností zasněžování i za nepříznivých podmínek. Bez umělého sněhu se dnes už nikdo neobejde, snad jen sjezdovka pod Lomnickým sedlem. Technický sníh před zahájením sezóny vyrábělo na Štrbském Plese v  Parku Snow 13 děl. Lyžuje se na Interski a Esíčku vč. Spojky (2 km tratí). Funguje i dětský vlek. Horní část sjezdovky ze Soliska se ještě na sezónu připravuje. Až do 23.12. zaplatíte za celodenní skipas 440 slovenských korun, tj. o 50 korun více než loni.

Tatranské lanové dráhy (TLD) svoje areály už také připravují. Plánovaný start sezóny na Jamách v  Tatranské Lomnici a na Jakubkovej lúke ve Starém Smokovci je 24. listopadu.
V Nízkých Tatrách si zahájení sezóny připravili až na 1. prosinec. Pod Chopkem je třeba více zasněžovat, aby se kamenitý podklad zakryl vrstvou sněhu o výšce alespoň 50 cm. Proto také mají od letoška k dispozici 2x více přípojek na zasněžování.

V Polsku už se lyžuje také, v zakopanském centru Nosal běží pro lyžaře už tři vleky a sněhové podmínky jsou optimální. Nová lanovka na Kasprowy Wierch bude moci svézt první cestující až 15. prosince, proto i lyžaři si na zahájení sezóny ještě měsíc počkají.

Nová trasa pro běžkaře

Týden po sjezdařích mohli na upravené trasy vyjet i běžkaři. Areál na Štrbském Plese už nabízí 5 km trať do Furkotské doliny a upravené stopy v okolí běžeckého stadionu. Po letech je pro běžkaře připravená nová trať ve Starém Smokovci. 4,2 km dlouhý okruh s názvem "Smokovecká kyselka" vede od pozemní lanovky resp. od bývalého amfiteátru na Kráľovský posed a obkrouží sjezdovku za Grandhotelem Bellevue, aby se vrátil nazpět ke Smokovecké kyselce. Starat by se o něj měly TLD. Okruh v Tatranské Lomnici rolby Štátne lesy TANAPu zatím nepřipravily, není zde dostatek sněhu.

Skialpinisté mají ještě čas

Lyžování ve volném terénu bude možné v Tatrách až od 21.  prosince, kdy podle návštěvního řádu TANAPu je dovolené za příznivých sněhových podmínek provozovat skialpinismus.

Lanovky budou do Vánoc mimo provoz

Od dnešního dne probíhá pravidelná technická údržba lanovek před zimní sezónou, která odkládá začátek lyžování ve  střediscích Tatranská Lomnica - Skalnaté pleso - Lomnický štít a Starý Smokovec - Hrebienok (s novou pozemní lanovkou!) až těsně před Vánoce na 22. prosince 2007.

Proto jediným lákadlem v současnosti asi zůstávají předsezónní ceny permanentek na lyžařské vleky. Správci středisek mají šanci na prodloužení rekordních 175 dní lyžování z  přelomu let 2002-2003, kdy trvala sezóna od 16. listopadu do 8. května. Pro jejich investice do vybavení areálů by to byla vítaná pomoc.

Vyhledejte si ubytování


Novinky na váš e-mail

  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru