Doprava do Tater

Ať už jedete do Tater jakýmkoliv prostředkem, určitě tam budete brzy a poměrně spolehlivě. Z ČR jezdí mnoho autobusů i vlaků, silniční napojení se lepší každým rokem.

Automobil

Cestovat autem do Vysokých Tater není 100% nutné. Místní doprava, zvlášť ve střediscích (Štrbské Pleso - Smokovce - Tatranská Lomnica), z  velké části vyhovuje turistickému zatížení. Oproti tomu odpovídající spojení v Západných Tatrách, v Nízkých Tatrách (kromě Jasné) anebo do Polska se oproti tomu hledá velmi těžce a prakticky spojení nejde řešit jinak než automobilem.

Dobré spojení z Čech a jižní Moravy do Tater vede přes Prahu, Brno, Olomouc, Hranice, Makov, Žilinu a L. Mikuláš. V zimním období je vhodné zvolit jiný přechod, na hraničním přechodu Makov v horském prostředí Beskyd leží velmi dlouho sníh. Jako náhradní doporučujeme trasu přes Prahu, Brno, Uherské Hradiště, Starý Hrozenkov, Trenčín, Žilinu a Liptovský Mikuláš. Ze severní Moravy a Slezska je výhodné jet přes Ostravu, Třinec, Jablunkov, Čadcu, Žilinu a Liptovský Mikuláš, případně přes Oravu rovnou do polských Tater. Ze Slezska se dá využít i nových dálnic do Krakowa, a to pokud míříte do Zakopaného.

Dálniční poplatky

Do Tater pojedete pravděpodobně část trasy po slovenské dálnici D1 (kolem Liptovské Mary a Liptovského Mikuláše až do Popradu - hotový je úsek Ivachnová - Jánovce). Pokud se jí chcete v tomto úseku vyhnout odbočte těsně před začátkem dálnice u Ivachnové na silnici I/18 a dostanete se přes centrum Liptovského Mikuláše až do Liptovského Hrádku, pak lze pokračovat Cestou Slobody nebo dále na Poprad.

  • Aktuální informace o uzavírkách a o sjízdnosti cest najdete na internetové adrese zjazdnost.sk.

Dálniční známky na Slovensku 2017

(pro vozidla do 3,5 tuny)

Platnost Cena
roční 50 €
měsíční 14 €
desetidenní 10 €

 

 

 

  • Dálniční známku na Slovensku můžete koupit na obvyklých místech a to v  okolí hraničních přechodů, na benzínových pumpách, na poštách a dalších místech označených nálepkou se symbolem prodeje. Známka je v prodeji i v českém pohraničí.

Autobus

Na dopravu do Tater, zejména do Vysokých, můžeme využít autobusové spojeníČR na východ Slovenska (Poprad, Tatranská Lomnica). Vyhledání spojení je možné na internetových stránkách jizdnirady.cz nebo cp.sk. Systémy obsahují informace o spojeních na Slovensku. Většina linek jede od nás přes noc, ale v porovnání s vlakem to není tak pohodlné.

  • Je vhodné využít rezervačního místenkového systému pro zajištění místa.

Železniční spojení

Vlakem do Tater lze pohodlně a rychle cestovat denními i nočními spoji (lehátka, lůžka), které jezdí často. Na Slovensko jedou známí dopravci (České dráhy, RegioJet nebo Leo Express) a nabízejí i zajímavé slevy nebo kombinované jízdenky se skipasy. V nočních vlacích je nutné dbát opatrnosti. Vždy je vhodné mít jízdenku s místenkou nebo lehátko předem zakoupené.

Z Popradu do Tatranské Lomnice lze kromě Tatranské elektrické železnice (TEŽ) využít i motorový vlak přes zastávku Studený Potok. Električky z Popradu míří do Starého Smokovce a dále na Štrbské Pleso. Pro cestu do Tatranské Lomnice je v drtivé většině nutný přestup ve Starém Smokovci.

  • Mezi Popradem a Prahou jezdí ve vybraných dnech i speciální autovlak Českých drah, kde cestujete vlakem běžným způsobem, ale váš automobil jede do hor s vámi.

Letecká doprava

Vstupními branami na Slovensko resp. do Tater jsou letiště Bratislava (BTS), Košice (KSC), Žilina (IZL) a Poprad-Tatry (TAT).

  • Spojení na Slovensko zajišťuje z Prahy společnost ČSA.

Na letišti Poprad-Tatry má základnu záchranná služba (ATE), najdete zde hlavní heliport pro vzdušné operace horské záchranné služby a  máte zde možnost zajištění vyhlídkových letů nad Tatrami.

Novinky na váš e-mail

 

  • Liptov
  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách

Top

↑ nahoru