Co je Alpenverein?

Alpenverein EdelweissRakouský Alpenverein (OEAV)

Rakouský horský spolek je dnes se svými více než půl milionem členů největším horolezeckým sdružením Rakouska. Nejdůležitějšími úlohami Alpenvereinu jako alpinistického svazu je podpora a provádění sportovních činností v horách jako jsou horská turistika, horské výstupy, lezení, skialpinismus a mnohé trendové sporty a k tomu nutné vzdělávání odborníků. Na vypracování a prosazení konceptu k bezpečnému provádění sportu je při tom kladena velká pozornost. Svaz dává k dispozici chaty, cesty a vybavení pro lezení, a tím požadovanou infrastrukturu. Stará se o odborné poradenství a informace např. svými mapami, odbornými časopisy a internetovými službami. Jako největší alpinistický svaz se považuje za trvalého a účinného zástupce zájmů všech sportovců v horách Rakouska.

Získejte členství v Alpenvereinu

JohannishüttePayerhütteWatzmann Haus

Společenské zaměření

Sociální angažovanost Alpenvereinu se stává viditelnou ve své úspěšné práci s rodinami a mládeží a ve vlastním programu pro seniory. Nabízí fundované zážitkově pedagogické vzdělávání a celoročně pečuje o dětské a mládežnické skupiny, prázdninové tábory vč. hendikepovaných. Tím, že Alpenverein vede mládež k zážitkům v přírodě a horách, vykonává důležitou službu společnosti.

Ochránce životního prostředí

Jako tzv. "advokát Alp“ si Alpenverein vybojoval právo zasahovat do uspořádání alpského prostoru a etabloval se jako ekologické svědomí v otázkách životního prostředí v Alpách. Je kmotrem a partnerem alpských přírodních parků a ostatních chráněných oblastí. Angažovaní členové spolupracují na projektech pro ochranu přírody a při vysazování lesů v horách.

Kulturní angažovanost

Muzeum Alpenvereinu a jeho sbírky upozorňují na kulturní závazek svazu. Ten se projevuje na výstavách, v literatuře – v ročence "Berg“ – a v tvořivých programech spolku.

Klíč od winterraumu

Svaz superlativů

 • 521 000 členů tvoří rakouský největší alpský svaz
 • 232 horských chat a 13 000 míst pro přespání činí Alpenverein největším ubytovacím podnikem v Rakousku
 • 26 000 km Alpenvereinem udržovaných cest je rakouské největší sportovní "náčiní“
 • chaty a cesty Alpenvereinu stejně jako více než 200 lezeckých stěn představují podstatnou část nabídky pro letní turismus a pro sportovní aktivity v horách pro téměř 3 miliony Rakušanů a další turisty z ostatních zemí
 • přes 20 000 funkcionářů a tisíce spolupracovníků se starají svým nasazením o udržení a poskytování této nabídky

Logo Alpenvereinu

Spojení tradičního elementu s novým současným druhem písma – přesně to dokázal Alpenverein v roce 2014 při vytváření nového loga. Zatímco původní písmo značně zastaralo, typická protěž alpská (Edelweiss) zůstává po přepracování hlavním znakem loga. Květina je tak součástí loga již 150 let.

Alpenverein Edelweiss

Nové logo umožňuje zohlednit strukturu Alpenvereinu, který je tvořen právně samostatnými sekcemi a místními skupinami. Všech 195 sekcí a více než 200 místních skupin se může prezentovat jako součást Alpenvereinu.

 • Slovakia.travel
 • Horská záchranná služba
 • Union Pojišťovna
 • Liptov
 • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
 • Slovakia Tatry
 • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru