Pohyb v národních parcích

Základní pravidla, která stanovují řád Tatranského národního parku, stanovila vyhláška Krajského úradu v Prešově ve smyslu zákonů Národnej rady Slovenské republiky č. 287/1994 Z.z. a č. 222/1996 Z.z. a dále ji aktualizoval tzv. Zoznam vyhradených miest v Tatranskom národnom parku č. 1/2017 ze dne 14.6.2017.

Pravidla jsou určena vyhláškou a seznamem

Původní vyhláška je k dispozici na internetu , najdete ji na webu TANAP.org v plném znění a také aktualizovaný seznam z roku 2017 je dostupný. Na novou legislativu v TANAPu stále čekají.

Vyhláška vymezuje základní pojmy, podmínky využívání území v parku, dozor, sezónní uzávěry chodníků, pohyb po značených turistických cestách, horolezectví, sportovní aktivity a další činnosti v území. Pravidla stanovená ve vyhlášce a v novém seznamu vycházejí ze zákona o ochraně přírody a krajiny (č. 543/2002 Z. z.). Některá pravidla ve vyhlášce (např. o pohybu psů v národním parku) byla novelami upravena.

Parkovné

U vstupu do tatranských dolin zpravidla bývají záchytná parkoviště. V osadách jsou to městská parkoviště nebo obecní či soukromé parkovací plochy. Na všech se platí parkovací poplatky (denní). V zimě bývají parkoviště pro lyžaře zdarma.

Pravidla v Polsku

Tatry leží na území dvou samostatných států Slovenska a Polska (státy jsou členy Evropské unie), proto se setkáte i na polské straně s pokyny pro návštěvníky Tatrzańskiego Parku Narodoweho (TPN). Návštěvní pořádky se však příliš neliší, v našem článku uvádíme postatné informace z obou parků .

Vstupné v TPN

V TPN se platí vstupné do národního parku (nový ceník platný od 1.3.2014) u bran do parku v jednotlivých dolinách. Aktuální ceny a místa prodeje najdete na webu Tatrzańskiego Parku Narodoweho. Vstupné je po celý rok stejné, 1 den vás vyjde na 5 zł, 7 dní na 25 zł. Děti a skupiny turistů mají slevu.

Parkovné

Na vybraných záchytných parkovištíchTPN v ústí dolin se platí parkovné, jiná jsou zdarma. Ceník parkovného je dostupný na webu správy parku. Cena za den parkování osobního automobilu se pohybuje od 25 do 30 zł dle parkoviště.

Galerie

TANAP a TPN

© Tatry.cz
Celá galerie

Datum publikování: 24.6.2011

  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru