Botanická expozice prodloužila otevírací dobu

V Expozici tatranské přírody vám už nezavřou před nosem.

O dobré nápady není nikdy nouze. Ten poslední je z Expozice tatranské přírody. Botanická zahrada v Tatranské Lomnici má otevřeno až do 17 hodin!

+ Zobrazit více fotografií- Zobrazit méně fotografií

Kdo se přijde podívat?

Expozice tatranské přírody v Tatranské Lomnici, známá spíše jako botanická zahrada TANAPu, je od května otevřená o dvě hodiny déle než jste byli zvyklí dříve. Nově návštěvníci mohou obdivovat tatranskou květenu každý den až do 17. hodiny.

Vycházka mezi květy Tater

Až po letních prázdninách se otevírací doba o něco zkrátí. Své brány po zimní přestávce otevírá Expozícia tatranskej prírody už tradičně na první květnovou sobotu. Na ploše 3,20 ha návštěvníci najdou více než 300 druhů bylin a dřevin. Od rostlin podhorských luk přes lesní porost až po vegetaci alpinského a subniválního stupně. V expozici jsou na osmi vápencových anebo žulových alpiniích a mokřadech. „Chudôbka vždyzelená, lomikameň protistojnolistý či prvosienka najmenšia, teda akýsi prví ohlasovatelia jari nielen u nás v expozícii, ale i v Tatrách, nám už síce pomaly odkvitajú, ale stále je čo obdivovať. Momentálne kvitne skalokráska pyrenejská, horec Clusiov, dryádka osemlupienková, nezábudka alpínska i mak tatranský, takisto aj všetky druhy vŕb,“ vyjmenovává Janka Černická, vedoucí expozice, kterou v Tatranské Lomnici připravují Štátne lesy TANAPu.

Budky, chodníčky i zavlažování

I přes ještě čerstvou rekonstrukci, která proběhla před dvěma lety, by se letos našlo v areálu několik novinek. Např. ptačí budky už od podzimu čekaly na nové nájemníky, aby tu včas zahnízdili. „Aj takýmto spôsobom chceme podporiť dutinové hniezdiče, ako napríklad všetky druhy sýkoriek, brhlíky, žltochvosty, trasochvosty, ale aj sovy, vodnára, muchára či sokola myšiara a zároveň poskytnúť návštevníkom akúsi pridanú hodnotu v podobe možnosti priamo z chodníka pozorovať ako rodičia kŕmia svoje mladé,“ vysvětluje Igor Stavný z Odboru prací celospolečenského významu Státních lesů TANAPu. Kromě nových obydlí ptáků je tu i budka pro netopýry. Některé budky jsou v blízkosti návštěvníků, jiné asi zůstanou skryté jejich pozornosti. Další novinkou bude nové dřevěné přemostění rašeliniště. Investice se dotknou i zavlažovacího systému.

Sazenice a semínka domů

Ani v letošním roce nebude chybět oblíbená široká nabídka sazeniček a semínek tatranských rostlin a dřevin z botanické zahrady. „V tejto sezóne by sme chceli ponúknuť 72 druhov rastlín vysokohorskej flóry a štyri druhy u nás rastúcich drevín, teda smrek, borovicu, jedľu a javor,“ konkretizuje nabídku vedoucí expozice. Chybět, samozřejme, nebude ani plesnivec alpský neboli protěž, který vládne už léta žebříčku oblíbenosti nejžádanějších rostlin.

Nová otevírací doba

Počítejte, že poslední vstup do zahrady je nově v 16:30. Nově se zavírá v květnu a v červnu v 17:00 stejně jako o prázdninách. Po skončení letních prázdnin bude expozice otevřená od 9.00 do 15.00 hodiny.

Vyhledejte si ubytování


Související ubytování


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru