Čech v Nízkých Tatrách utrhl lavinu. Přežil.

Velký risk málem stál život 41 letého českého turistu v oblasti Chopku. Ale i tak ho výlet přijde draho, nebyl ani pojištěný.

Český turista, který ve středu uvolnil lavinu na Chopku a ze které naštěstí vyvázl nezraněn, bude muset proplácet náklady na záchrannou akci ve výši asi 12 tisíc eur. Podle ředitele HZS Jozefa Janigy nebyl vůbec pojištěn.

Nebezpečný vítr na ChopkuUtrhla se převěj

Turista se ve středu 18.1.2012 na sněžnicích vydal v pětičlenné výpravě k vrcholu Chopku v Nízkých Tatrách. V oblasti Koňského grúňa se s ním utrhla sněhová převěj a jedenačtyřicetiletý turista spadl do Školského žlabu do Lukovej dolinky. Uvolnil s sebou lavinu, ale pod ní naštěstí neskončil. Nezraněný byl nalezen ve vedlejším žlabu.

Úspěšné pátrání horské služby

Oznámení o nehodě přijalo oblastní středisko HZS v poledních hodinách. Na určené místo ihned vyrazili záchranáři se psem, přivolán byl i další psovod a v pohotovosti byl i vrtulník. Záchrannou akci komplikovala hustá mlha s viditelností asi jen 15 m, a proto vrtulník zůstal jen na základně. Celou oblast prohledávali záchranáři několikrát, na pomoc přicházely další posily, údajně zasypaného muže hledalo nakonec téměř 30 záchranářů a 5 psovodů. Hledaný muž neměl u sebe lavinový přístroj, ale záchranáři mohli alespoň lokalizovat mobilní telefon, který měl mít turista u sebe. Mapa výskytu ukazovala správně. Po několika hodinách rozšířili záchranáři oblast hledání z lavinového svahu i do vedlejších žlabů a to se ukázalo jako dobré rozhodnutí. Český turista byl nalezen ve vedlejším žlabu kotle Lukové nezraněn.

Výbavu měl, ale pojištění chybí

Po pádu zůstal turista dezorientovaný v měkkém sněhu, stále se na něj sypal sníh a tak unikl raději do sousedního žlabu,abyl znovu postupoval směrem vzhůru k hřebeni. Tam byl pak nalezen horskou službou, která ho doprovodila do bezpečí až do Jasné. Ač byl teple oblečen, vybaven čelovkou a připraven na případný bivak (prý ho měli ten den se skupinkou v plánu), tak zanedbal několik věcí. Tou, která ho bude asi nejvíce mrzet, je chybějící pojištění.

Celá skupina ignorovala lavinovou výstrahu

Turista byl podle prohlášení ředitele HZS Jozefa Janigy bez řádného pojištění zásahu horské záchranné služby. A šestihodinový zásah členů horské služby byl už vyčíslen na 12 tisíc eur, tzn. asi 300 tisíc Kč. Dále je trestuhodné ignorování výstrahy horské záchranné služby, protože celou dobu byl po vydatném sněžení vyhlášen čtvrtý lavinový stupeň, tzn. velké lavinové nebezpečí. Skupina českých turistů podle HZS přecenila své schopnosti a za nepříznivého počasí neměla ve vysokohorském terénu dostatečnou výbavu.

Zdroj:

Tiskové zprávy HZS, laviny.sk

Zajímavosti

  • 4. lavinový stupeň byl vyhlášen 14.1., v Západních Tatrách evakuovali i Žiarskou chatu a celou dolinu následně uzavřeli. V roce 2009 tu spadla totiž tzv. Stoletá lavina.

Vyhledejte si ubytování


Související ubytování


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru