Češi jsou nejvěrnější čtenáři Modré Lanovky

Třetí číslo Modré Lanovky čeká na svoje čtenáře

Třetí číslo nového časopisu Modrá Lanovka je už plně k dispozici čtenářům. Časopis začali vydávat letos dva Tatranci Tomáš Tišťan a Róbert Gálfy.

Modrá Lanovka (03/18)Jak se odhalují tatranské názvy?

Letnímu vydání časopisu Modrá Lanovka dominuje rozhovor s Ivanem Bohušem mladším „Ako vznikajú tatranské názvy“. Ivan Bohuš v něm odhaluje tajemství, jak se tvořily názvy tatranských štítů a dolin kdysi a, nebuďte překvapení, jako se ještě stále dotvářejí i dnes. Proč se Patria jmenuje Patria a jak vznikl název Furkotka? Túra se pro mnohé turisty stává zajímavější, pokud zná některá tatranská tajemství. Výtisk obsahuje ještě i společnou fotografii s otcem Ivanem Bohušem starším, který bohužel 11. července před pár dny ve svých 93 letech navždy Tatry opustil.

Zápisník a další příběhy

O příhody z Chaty pri Zelenom plese se v tatranském zápisníku dělí chatař Tomáš Petrík. Zajímavé je vyprávění Lotyšky Ingy, která se po dětství prožitém u moře, usadila na Slovensku v Tatrách. Inga Zemzāle prozrazuje, na co si zvykla nejrychleji a co jí naopak v Tatrách chybí. Lanovku zaujal i příběh Tatrance Riša Krebsa, který se naopak z Tater odstěhoval na Komorské ostrovy u Madagaskaru. Domů se ale pravidelně vrací.

Inga Zemzale

Modrou Lanovku můžete číst i přes internet

Pokud se do Tater zrovna nechystáte, články z tohoto ale i z minulých vydání jsou přístupné i na internetuČesi sú naši verní čitatelia,“ říká redaktor Modré Lanovky Tomáš Tišťan. A doplňuje také, že na to, kdy vyjde další číslo, se vyptávají ve velkém čeští turisté. „Prekvapenie len v tom zmysle, že u nás sa stále píše a opakuje, že Česi nečítajú slovenské texty, ale Modrá Lanovka ukazuje, že to nemusí byť vôbec pravda,“ směje se. Jinak, Češi jsou podle Tomáše Tišťana jedni z největších milovníků Tater, proto je jejich zájem o hory a o časopis logický. Mezi Slováky je to známé pořekadlo, že čeští turisté mají prochozených více dolin a cest a šikovněji se orientují i v názvech tatranských štítů než mnozí Tatranci. „Aj preto začíname spolupracovať s portálom Tatry.cz,“ dodal. Časopis je zadarmo a lidé si ho mohou najít v turistických informačních kancelářích, obchodech, v hotelových recepcích na území Vysokých Tater.

Tomáš Petrík z Chaty pri Zelenom plese

Přečtěte si Modrou Lanovku

Časopis se soustředí na vyprávění „tatranských“ příběhů. Představuje osobnosti, bez kterých by Tatry nebyly Tatrami.

Zdroj

Tisková zpráva a třetí číslo časopisu Modrá Lanovka

Zajímavosti

  • Za časopisem stojí autoři Tomáš Tišťan a Róbert Gálfy.

Vyhledejte si ubytování


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru