Chata v Dolině Pięciu Stawów Polskich (1672 m)

Schronisko PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich

Středně těžká túra do nejhezčí doliny v polských Tatrách. Technicky může být v zimě obtížné zdolání prudkého svahu nad vodopádem Siklawa, kde je potřeba velká opatrnost.

Letní,Zimní,Občerstvení,Ubytování,

+ Zobrazit více fotografií- Zobrazit méně fotografií

Popis

Palenica Białczańska je známé výchozí místo na několik túr v polských Tatrách, dostanete se sem vozem, autobusem, případně pěšky ze Slovenska přes hraniční přechod Lysá Poľana.

Po zaplacení vstupu do národního parku pokračujeme po asfaltové cestě, která neustále stoupá a vede až na Morskie Oko. Přibližně za 20 minut se dostaneme k místu s pěkným výhledem na Bielovodskou dolinu. Po půlhodině dojdeme k mostu, pod nímž po pravé straně bouří (zejména na jaře) Wodogrzmoty Mickiewicza. Zde je třeba se rozhodnout zda pokračovat dále na základě aktuálního lavinového nebezpečí.

Hned za mostem odbočíme doprava do lesa prudce vzhůru na zelenou značku a lesem stoupáme dále Dolinou Roztoki. Cestu zpříjemňuje potok Roztoka, delší dobu žádné výhledy nejsou. Stále stoupáme, postupně až nad horní hranici lesa a konečně se otevírají první výhledy (ještě jsme však uzavřeni údolím). Na rozcestí s černou značkou pokračujeme dále po zelené a postupně se nám ukazuje práh Doliny Pięciu Stawów Polskich a vodopád Siklawa. Pomocí serpentýn nahoru a nad vodopád ve strmém svahu (dle podmínek zvyšte opatrnost!). Zde se otevírá pohled na Dolinu Pięciu Stawów Polskich, který se postupně zlepšuje pohodlnou cestou k Wielkemu Stawu Polskiemu. Přes pleso vidíme až k hraničnímu hřebenu se Slovenskem, napravo ční Hladký štít, nalevo se zvedá masiv Hrubého štítu.

Na rozcestí se můžeme rozhodnout pokračovat po modré značce a túru si prodloužit procházkou po dolině, která je úchvatným amfiteátrem vysokohorského terénu. Stačí vyjít kousek nad pleso a otevře se nám krásný pohled na hřeben Miedziane a Opalony Wierch. Pozor ovšem na lavinové nebezpečí! Jinak po modré doleva kolem Przedniho Stawu Polskieho až k nádherné chatě Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich (1670 m).

Návrat je v zimě možný jen stejnou cestou.

Trasa

Palenica Białczańska (parkoviště, BUS) (984 m) - po turistická značka Wodogrzmoty Mickiewicza (1100 m) (0:50) - po turistická značka rozcestí s černou značkou (1435 m) (1:30) - Wielki Staw Polski (1660 m) (0:45) - po turistická značka Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich (1672 m) (0:10) a zpět stejnou cestou (2:30).

Celkem 5:45 hod.

Pozor! V období zvýšeného lavinového nebezpečí je cesta uzavřena! V Dolině Roztoki je hned několik velkých lavinových drah! Hrozí laviny i v lese! Sledujte aktuální informace o schůdnosti chodníků a lavinové situaci nebo se informujte o podmínkách přímo u horské služby v Polsku (TOPR). Při zvýšeném riziku zvolte raději jinou túru.

Udávané časy jsou pro letní turistiku, v zimě se mohou jednotlivé intervaly výrazně změnit podle množství a kvality sněhu! Pokud je sníh hodně zmrzlý nebo se na cestě vyskytuje led, je nutné mít zimní výbavu, tzn. mačky, cepín a turistické hůlky.

Varianty

 • Cesta na chatu nebo z chaty se dá zkrátit turistická značka značkou, překonavající pomocí serpentýn strmý práh doliny. Značka ovšem prochází přímo v lavinovém terénu, proto je třeba její využití zvážit vzhledem k atuálním podmínkám. Také prudký sestup nebo výstup může být dle stavu sněhu značně obtížný.
 • Velmi pěkný pohled na dolinu je mimo jiné ze Świstowe Czuby (1763 m), necelých 100 výškových metrů nad chatou. Cesta ovšem protíná nebezpečnou lavinovou dráhu!
 • Možností, kam se vydat v Dolině Pięciu Stawów Polskich je značné množství. Cesty jsou ovšem ohrožovány lavinami a jejich povaha většinou vyžaduje v zimě patřičnou zimní výzbroj a znalost pohybu v zimních podmínkách.

Zajímavosti

 • Vodopád Siklawa patří k těm největším v celých Tatrách, měří kolem 70 metrů. Jeho krásu nejvíce vychutnáte na jaře, když začne sníh tát.
 • Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich je nejvýše položenou chatou v polských Tatrách a také jedinou v Polsku, ke které není možné dojet terénním automobilem. Zásobuje se z cesty (kam automobil dojede) nákladní lanovkou.

Informace

Lokalita

Vyhledejte si ubytování


Související ubytování


 • Slovakia.travel
 • Horská záchranná služba
 • Union Pojišťovna
 • Liptov
 • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
 • Slovakia Tatry
 • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru