Na hory bez stravy?

Připravte se dopředu, ať pak neztrácíte čas vařením!

Málokterý milovník lyžování a jízdy na běžkách či snowboardu si dovolí propásnout hlavní sezónu, kdy jsou hory plné sněhu. Nebudeme si ale nic nalhávat.

Po Vánocích a novoročních výprodejích chvíli trvá, než se rozpočet zase vzpamatuje, a tak hotel i se stravou může být mimo naše možnosti vzhledem k tomu, kolik peněz dáme za ubytování, půjčení lyží, skipasy a další věci, které s pobytem na horách souvisejí.

Strava lyžování

Proto nám často nezbývá nic jiného, než si s sebou jídlo přivézt. Na jednu stranu to pro nás znamená více práce s balením a přípravou, na stranu duhou se ale nemusíme řídit režimem, který nám určuje ubytovací zařízení, a tak máme mnohem více svobody. Oběd si navíc většinou dáme někde na sjezdovce, a tak už zbývá jenom snídaně a večeře, plus nějaká svačinka, když nás kdykoliv přepadne hlad.

Jaké má ubytování zázemí?

Než začnete psát nákupní seznam a plánovat, co si s sebou na hory přichystáte, měli byste si zjistit, s jakým zázemím můžete vlastně počítat. Pokud máte apartmán s kuchyňkou, ve které je lednice a menší sporák nebo elektrický vařič, tak nemusíte nic řešit a klidně můžete dát průchod své fantazii a chutím. Nicméně pokud budete mít k dispozici pouze mikrovlnnou troubu a nebo ani to ne, určitě byste tomu měli přizpůsobit i své plány.

Ideální variantou je to, když na hory cestujete autem. Pak si s sebou totiž můžete přivézt neomezené množství zásob a případně i přenosný vařič, na kterém si ohřejete vše, co potřebujete. Jestliže to bude váš případ, nezapomeňte si s sebou přibalit i nádobí, a to jak na samotné ohřívání, tak i na stolování. Ledničku samozřejmě převážet nemusíte - v horských oblastech bude pravděpodobně zima, takže věci, co se kazí, bez problému uchováte i za oknem.

Myslete i na to, že použité nádobí budete potřebovat něčím umýt a utřít, abyste z něj druhý den mohli zase jíst a pít. Takže do kufru přihoďte i utěrku, houbičku a nějaký přípravek na nádobí - ideálně v menší lahvičce, aby nezabíral zbytečně moc místa. Důležitá je také sůl, pepř a cukr do kávy, což jsou věci, na které se často zapomíná, jelikože je bereme jako samozřejmost.

Snídaně dle vaší chuti

Z hlediska přípravy se dá snídaně považovat za to nejjednodušší jídlo dne. Pokud si vyloženě nepotrpíte na luxusní omelety nebo belgické vafle, můžete si ji přichystat velmi snadno a rychle i na horách. V obchodech najdete plno instantních ovesných, rýžových i jiných kaší, které stačí zalít vodou z varné konvice a máte komplexní snídani hotovou. Kdo má v autě místo, může si přibalit smoothie maker a trs banánů a každé ráno si připravit výtečný proteinový nápoj plný vitamínů.

Jestliže nejraději snídáte obložené pečivo, tak vás určitě potěší nový Kaufland leták, který, tak jako vždy, nabízí zajímavé akce na sýry i uzeniny. Například takové 100 g balení sýru Brie, který v kombinaci s brusinkami pro mnoho lidí vyplňuje představu o perfektní snídani, tu zakoupíte jen za 17,90 Kč. Milovníky uzenin zase určitě potěší debrecínská pečeně se slevou 28 % - za 100 g zaplatíte jen 14, 90 Kč. Obložený chléb si pak můžete dát k snídani a dokonce si ho připravit i s sebou na svah.

Rychlá večeře ze zavařovačky

Pokud jste už někdy byli na horách, tak určitě budete souhlasit s tím, že po celém dni na svahu už nemáte chuť ani energii vařit. Proto rozhodně oceníte, když si hotové jídlo jen naberete ze zavařovačky a pohodlně ohřejete, a to i v mikrovlnné troubě. Pokrmy můžete připravit obvyklým způsobem, uzavřít do sklenic a poté je dát na dvě hodiny do trouby na 100 °C. Jediné, čeho byste se měli vyvarovat, je mouka - ta by totiž ve sklenicích zkvasila a spolu s ní by se zkazilo i celé jídlo.

Bez svačiny ani ránu

Ať už na hory jedete kvůli lyžování, jízdě na běžkách nebo na snowboardu, máte před sebou fyzicky náročné aktivity, při kterých vám velmi rychle vyhládne. Mějte tedy připravenou i nějakou svačinku, která vás nabije energií a snadno se jí. Kromě obloženého pečiva to může být třeba i sušené ovoce, směs oříšků nebo nějaká kvalitní tyčinka. Tyto potraviny mají velkou výhodu také v tom, že se jen tak nezkazí a bez problému přežijí i namačkané v batohu pod hromadou dalších věcí.


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru