Nové odkloňovače letu pod Tatrami

Pro větší ptáky jsou kolize s elektrickým vedením často fatální.

Na Správu TANAPu byl v polovině června 2018 nahlášen uhynulý čáp bílý, nalezený pod elektrickým vedením v obci Gerlachov.


Správa TANAPu zasahuje u elektrického vedení

Po příjezdu na místo jsme zjistili, že čáp zahynul v důsledku nárazu do elektrického vedení 22 kV. Tyto vedení bývají za špatných povětrnostních podmínek, například v mlze, pro ptáky špatně viditelné. V případě většího ptactva jako labuť, čáp, volavka nebo dravci jsou kolize s dráty často fatální.

Ztráta čápa

Díky identifikačnímu kroužku na noze se podařilo zjistit, že čáp pocházel z obce Dessau-Ziebigk, která se nachází v Sasku v Německu, kde byl v roce 2013 i okroužkovaný jako mládě na hnízdě. Tragická nebyla jen ztráta čápa, ale i úhyn dalších tří mláďat na hnízdě, které jeho partner nebyl schopen sám odchovat. Krátce po tomto nálezu byl na Správu TANAPu nahlášen další nalezen čáp při elektrickém sloupu, tentokrát v sousední obci Batizovce.

Úprava elektrického vedení

Oba incidenty se nahlásily na Východoslovenskou distribuční a. s., správci elektrického vědení a byli Správou TANAPu požádáni o součinnost. Po vzájemné konzultaci a dohodě se navrhly vhodné odkloňovače letů. Na elektrické vodiče byly v obci Gerlachov nainstalovány zviditelňovače vodičů elektrického vedení typu Swan Flight Diverter, v kombinaci s odkloňovači letu typu Firefly. Rovněž i v obci Batizovce byly provedeny preventivní opatření a sloup byl zaizolován. Nově osazené prvky by měly v budoucnu zamezit úhynu nejen čápů, ale i jiných ptáků využívajících toto prostředí jako hnízdiště či loviště.

Zdroj:

Tisková zpráva Správy TANAPu

Vyhledejte si ubytování


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru