Počasí přeje ve Vysokých Tatrách i běžkařům

Podmínky pro běžkaře jsou po delší době ideální.

Kromě sjezdovek si mohou návštěvníci Vysokých Tater během zimy užít několika lyžařských tratí pro běžkaře. Získávají si čím dál větší oblibu. Zájem je o lyžování v Tatranské Lomnici a v jejím blízkém okolí, kde čeká 24 km dlouhá bílá stopa. Tříkilometrový okruh v oblasti Jamy přes Kolbisko směrem na Tatranské Matliare měří 13 kilometrů a dalších téměř 9 kilometrů tratí je připravených za Eurocampem přes Starolesnianské louky.


Počasí zatím běžkařům přeje

"Pravidelne pred večerom upravujeme bežecké stopy, aby na druhý deň boli prichystané. Takéto ideálne podmienky na bežky sme nemali minimálne posledné tri roky. Môžeme byť spokojní s dostatkom snehu," hodnotil situaci Miloš Várady ze společnosti Kramer, která se stará o běžecké lyžařské tratě. Dobré podmínky hlásí i na úsecíchh od kyselky ve Starém Smokovci ke Grand Hotelu Bellevue v Horním Smokovci v délce přes čtyři kilometry a ze Starého Smokovce do Vyšných Hágů s délkou téměř osm kilometrů. O tyto běžecké trati se starají Veřejně prospěšné služby města Vysoké Tatry.

K dispozici je až 109 kilometrů tras

Prostředky na úpravu tratí jsou zabezpečeny prostřednictvím Oblastní organizace cestovního ruchu (OOCR) Region Vysoké Tatry, která má na tuto zimní sezónu vyčleněných 40 000 eur. Dohromady se stará o 80 kilometrů tras, které jsou upravované téměř každý den. Náročnější bežkaři si podle ředitelky OOCR Region Vysoké Tatry Lenky Maťašovské přijdou na své zejména na Štrbském Plese, kde je víc než 26 kilometrů tratí s různou obtížností. Trasy v Tatranské Lomnici a Starém Smokovci jsou spíše pro rekreační běžkaře. "Pre návštevníkov i obyvateľov sa snažíme pripraviť komplexný balík služieb a pohybových aktivít. Som rád, že v tomto roku je nám v týchto plánoch nápomocné aj počasie a môžeme všetkým ponúknuť zážitky a krásne výhľady na bežeckých lyžiach," netajil spokojenost primátor Vysokých Tater Ján Mokoš.

Oteplení může překazit plány

"Momentálne sú všetky bežecké trate v prevádzke, ale dosť sa oteplilo, tak uvidíme, ako dlho ešte vydržia. Počas jarných prázdnin je možno posledná možnosť ešte si užiť bežky do sýtosti na našich tratiach s výhľadom na Vysoké Tatry," upozornil Juraj Sedlačko z OOCR Vysoké Tatry Podhorie. Mezi nejoblíbenější patří tratě ve Velké Lomnici, ale hlavně v Mengusovcích, kde je kromě klasické stopy i tzv. skejtařská trasa pro ty, kteří na lyžích raději bruslí. Na nedostatek sněhu na běžeckých tratích si zatím nemohou stěžovat ani v lyžařském středisku Ski Bachledova. "Obe naše trate vedú po hrebeni a sú upravované smer na Bukovinu žehličkou, smer na Príslop ratrakom. Sú vhodné na všetky štýly lyžovania, prvá trať má tri plus tri kilometre, druhá sedem plus sedem kilometrov. Pre bežkárov máme i bonus, ktorým je krásny výhľad na panorámu Belianskych Tatier," zdůraznila marketingová manažerka střediska Martina Múdrá.

Zdroj:

Tisková zpráva OOCR Vysoké Tatry

Zajímavosti

Vyhledejte si ubytování


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru