Průzkum: Lyžařům chybí větší nabídka sjezdovek

Rozvoj potřebují všechna tatranské střediska

Nejnavštěvovanější lyžařská střediska v Tatrách - Jasná, Tatranská Lomnica i Štrbské Pleso už narazila kvůli rostoucí návštěvnosti na své limity.


Úzké mantinely pro lyžaře i střediska

Slovensko patří v počtu lyžařů k světovým velmocím. Nejnavštěvovanější lyžařská střediska v Tatrách - Jasná, Tatranská LomnicaŠtrbské Pleso - už kvůli rostoucí návštěvnosti narazila na své limity, a to nejen s kapacitou sjezdovek a vleků, ale také z pohledu dopravní infrastruktury a rozvoje služeb. Protože se všechna nacházejí v chráněných územích, diskusi o jejich rozvoji doprovází množství často protichůdných názorů. Podle aktuálního průzkumu, který realizovala sama společnost Tatry mountain resorts (TMR), a.s. jako vlastník středisek, rozvoj všech tatranských středisek podporuje převážná většina lyžařů na Slovensku.

Co chybí lyžařům?

V Tatrách návštěvníkům v zimě nejvíce chybí větší počet sjezdovek (34 %) a více parkovacích kapacit (22 %). Podle respondentů se potřebují rozvíjet všechna tatranská střediska, ale největší podporu získalo obnovení lyžování ve Starém Smokovci. Dlouholetá tradice i stále rostoucí popularita lyžování na Slovensku ukazuje, že je třeba hledat možnosti, jak i ve střediscích na území národních parků najít prostor pro rozvoj cestovního ruchu a zimních sportů. Podle nedávno zveřejněné zprávy International Report on Snow & Mountain Tourism 2018 (Laurent Vanat), ve slovenské populaci lyžuje nebo snowboarduje až 18 % lidí, což Slovensko řadí celosvětově na 11. příčku. Slovenští lyžaři společně se zahraničními návštěvníky prolyžujú ročně u na Slovensku 5 milionů dnů, přičemž ještě v roce 2000 to bylo o 1 milión dní méně.

Podpora sportu na území národních parků

"To, že lyžiari cítia potrebu ďalšieho rozvoja našich stredísk, je dôležitá spätná väzba. Uvedomujeme si to aj my, o to viac, že sme krajinou, kde je lyžovanie jedným z top športov, čo dokumentujú nielen súčasné úspechy a popularita Petry Vlhovej, ale vidíme to každoročne aj na rastúcej návštevnosti tatranských stredísk. Narastá počet deti  na mládežníckych pretekoch, priebežne sa zvyšuje počet lyžiarskych výcvikov a zintenzívňuje sa aj činnosť lyžiarskych klubov, ktoré majú v Tatrách ideálne tréningové podmienky," říká ředitel horského střediska Vysoké Tatry Dušan Slavkovský. "Ďalší rozvoj stredísk, ktoré sa nachádzajú na území národných parkov, je však zásadne limitovaný chýbajúcou zonáciou. Jej prijatie s jasnými pravidlami pre ďalší rozvoj je najdôležitejším krokom pre celú budúcnosť Tatier," uvedl v tiskové zprávě.

Největší a zároveň i nejnavštěvovanější lyžařská střediska na Slovensku jsou v Nízkých a Vysokých Tatrách a mají významný podíl na zimním turistickém ruchu Slovenska. Střediska Jasná, Tatranská Lomnica a Štrbské Pleso se nacházejí na území národních parků, což při chybějící zonácii zásadně ovlivňuje jakoukoli diskusi o jejich možném rozvoji.

Výsledky velkého průzkumu mezi lyžaři. Jak dále?

V diskusi o budoucnosti lyžování v Tatrách dosud chyběl názor samotných lyžaře. Provozovatel největších tatranských středisek, společnost TMR, proto využil lyžařskou sezónu 2018/2019 na velký průzkum mezi lyžaři, kteří během této zimy využili služby některého z největších tatranských středisek. Průzkum probíhal prostřednictvím zákaznického programu GOPASS a v období od 20.1.2019-15.3.2019 se do něj zapojilo 2 539 respondentů. V otázce, co lyžařům v Tatrách nejvíce chybí, respondenti označili nejčastěji větší počet sjezdovek (34,3 %), více parkovacích kapacit (21,6 %) a modernější lanovky (11,4 %). Požadavek na vyšší kvalitu služeb, která se často diskutuje na sociálních sítích a v médiích, označilo 11 % dotázaných, přibližně 9,1% by přivítalo lepší přístup do střediska veřejnou dopravou. V otázce, které z tatranských středisek potřebuje rozvoj nejvíce, se respondenti přiklonili nejvíce k možnosti obnovení lyžování ve Starém Smokovci (30 %). S menším odstupem se respondenti vyslovili také ve prospěch rozvoje střediska Štrbské Pleso (26 %) a Jasná (25 %). Při Tatranské Lomnici respondenti zřejmě vnímají terénní limity pro možné rozšiřování střediska, jelikož za prioritní rozvoj tohoto střediska se vyslovilo jen 18 % dotázaných.

Tatranská Lomnica

 • V Tatranské Lomnici byl předložen záměr obnovit někdejší středisko Jamy s tréninkovými svahy pro mládež a lyžařské školy, a také večerním lyžováním. Součástí má být i parkoviště a vybudování vlakové zastávky. Už dříve v minulosti je schválený projekt nové lanovky a sjezdovky nad botanickou zahradou. Oba tyto záměry by zlepšily rozptyl lyžařů na větší území a zlepšily dopravní situaci v Tatranské Lomnici. Názor, že rozvoj střediska Tatranská Lomnica je nezbytný, vyslovilo 61 % respondentů, současný stav vyhovuje jen 10 %.

Štrbské Pleso

 • Na Štrbském Plese byl předložen záměr na rozšíření střediska o 6 nových sjezdovek v celkové délce 4 km, záchytné parkoviště, restauraci a novou vodní nádrž na zasněžování. Součástí návrhu jsou i 3 nové lanovky, které by vyřešily přepravu lyžařů nejen k parkovacím plochám na centrálním parkovišti, ale i k železniční stanici a autobusovému nádraží. Takový rozvoj střediska považuje za nezbytný a podporuje ho až 64 % respondentů, současný stav vyhovuje pouze pro 10 % dotazovaných.

Starý Smokovec - Hrebienok

 • Předložen je návrh na obnovení lyžařského střediska ve Starém Smokovci spolu s propojením lanovkou se střediskem Tatranská Lomnica, což by zvýšilo atraktivitu obou středisek a pomohlo také dopravě. Středisko pro rodiny by mělo nabídnout dostatečný počet modrých sjezdovek s lanovkami, dětskou lyžařskou školu a novou sáňkařskou a běžecký okruh. Jde o lokalitu, kde se v minulosti jezdil dokonce světový pohár v alpských disciplínách. Přibýt by měla nádrž na zasněžování a parkovací kapacity. Obnovení lyžařského střediska ve Smokovci podpořilo 65 % dotazovaných, se současným stavem je spokojeno 10 %. Téměř 19 % respondentů se nedovedlo vyjádřit. Pouze 6 % oslovených se vyjádřilo tak, že obnovení lyžování v Smokovcem není potřeba a stačí řešit pouze dopravu.

Jasná - Nízké Tatry

 • V nejnavštěvovanějším lyžařském středisku na Slovensku v Jasné je na připraven návrh nové sjezdovky č. 15 Luková - Otupné a nová nádrž na zasněžování. Ve středisku je dlouhodobě úzkým místem pro lyžaře lanovka Twinliner, tzv. "Lienka", proto byl před 4 lety předložen návrh nové lanovky na Priehybu, která by ji plnohodnotně nahradila. Uvedené rozvojové aktivity se setkaly s podporou u 62 % dotázaných, 18 % navrhuje, aby se v Jasné řešila zejména doprava. Současný stav označilo za vyhovující 12 % respondentů.
Zdroj:

Tisková zpráva TMR, a.s.

Zajímavosti

 • Anketa u lyžařů proběhla online přes portál Gopass.sk

Vyhledejte si ubytování


 • Slovakia.travel
 • Horská záchranná služba
 • Union Pojišťovna
 • Liptov
 • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
 • Slovakia Tatry
 • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru