První lavinový týden

Rok 2019 přinesl sníh a pády lavin

Přelom roku přinesl do slovenských hor sníh a padaly laviny. Řízeně i neřízeně, zásah zjistili i na uzavřené Chatě pod Rysmi. Spadla na ni lavina z Ťažkého štítu.


Přelomový týden

Jak samo Středisko lavinové prevence hodnotí na svém webu, poslední dny roku 2018 a začátek nového přinesly přelom ve vývoji počasí. Sníh na horách začal kvapem přibývat a s ním i lavinové nebezpečí. To se dostalo až na stupeň 4. Dnešní předpověď už je zase nižší, horská služba uvádí pro Západní a Vysoké Tatry trojku. V Nízkých Tatrách je hlášená dvojka.

Arktický vzduch od severu

V novém roce už na Slovensko pronikl od severu studený mořský, původem arktický vzduch. Vyskytovaly se v něm četné přehánky, na horách sněhové. Převládalo oblačné počasí se sněžením a silným S až SZ větrem. Tendence lavinového nebezpečí byla od 1. ledna stoupající.

Až metr nového sněhu

V druhé polovině minulého týdne napadlo ve všech oblastech do 100 cm nového prachového sněhu. Zajímavé jsou měření změny výšky sněhové pokrývky, kde za 24 hodin na Zverovce připadlo 57 cm sněhu (3.1.2019), na Chatě pod Chlebom 50 cm (4.1.2019), AMS Vyšné Žabie pleso (2047 m n.m.) uváděla 80 cm sněhu (3.1.2019). Se sněžením foukal i silný severní a severozápadní vítr. Hlavně z vrcholových partií unášel sníh na závětrné svahy a na hřebenech vytvářel převěje.

Lavinová čtyřka

Ve čtvrtek už byla vyhlášená lavinová čtyřka podle 5 dílné mezinárodní stupnice, a ta říká “Pravděpodobnost sesuvu laviny je velká a to již při nepatrném dodatečném zatížení a na velkém množství uvedených strmých svahu (v lavinové předpovědí většinou blíže specifikováno podle orientace, nadmořské výšky, sklonu, tvaru dráhy apod.). Dá se očekávat sesuv mnoha samovolných lavin středních ale také velkých rozměrů.” Horská služba zatím naštěstí žádne laviny uvolněné člověkem nezaznamenala.

Odstřel laviny a pád laviny na Chatu pod Rysmi

Médii proběhly minulý týden dvě události, nejdříve vyděsil naštěstí nakonec pouze preventivní odstřel laviny v Spáleném žlabu v Západních Tatrách. Ten proběhl pod plnou kontrolou. Délka a dosah laviny už mohl ohrozit lyžařský areál Spálená a jeho návštěvníky. Podle Střediska lavinové prevence: "Určite mal veľký preventívny a náučný vplyv pre verejnosť, ktorá si vie ťažko predstaviť čo je to lavínová štvorka pokiaľ neuvidí jasný dôkaz a ničivé následky lavíny…" Ve Vysokých Tatrách spadlo vícero samovolných – středních a i velkých lavin, medializovaná byla lavina pod Ťažkým štítem, kde se dráha nevyhnula těžce zkoušené Chaty pod Rysmi. Ta byla zasažena, ale v chatě nikdo nebyl a zřejmě nebyla ani příliš sněhem poničená, náběhový štít střechy zafungoval.

Zdroj:

Tisková zpráva Střediska lavinové prevence

Zajímavosti

  • K evakuaci hostů došlo na Sliezskom domě. Lavina spadla v neděli 6.1.2019 na příjezdovou cestu z údolí. Horská záchranná služba pak zabezpečila bezpečný odjezd 36 osob do Tatranské Polianky.

Vyhledejte si ubytování


Související ubytování


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru