Půjčovna GPS a geocaching na Štrbském Plese

Kešky jsou v Tatrách jako doma.

První prázdninový týden spustili ve Vysokých Tatrách na Štrbském Plese jedinečnou aktivitu svého druhu na Slovensku. Provoz první a zatím jediné půjčovny turistických GPS přístrojů na Slovensku.

Půjčovna GPS Štrbské PlesoPoznávací okruh u Štrbského plesa

Součástí projektu je také vytvoření prvního naučně-poznávacího okruhu geocaching, na kterém mají začínající geocacheři možnost poznat pravidla geocachingu, naučit se pracovat s GPS outdoorovou navigací, najít svoje první skrýše tzv. kešky, ale i dozvědět se zajímavé informace o jednotlivých lokalitách Štrbského Plesa či fauně a flóře Tatranského národního parku.

Projekt vznikl za podpory Správy a Štátnych lesov TANAPu, firmy Garmin a také webu Geocaching na Slovensku.

Co je to GPS?

To asi dnes mnoho lidí ví, ale pro informaci. Global Positioning System, zkráceně GPS, je vojenský polohový družicový systém provozovaný Ministerstvem obrany Spojených států amerických, s jehož pomocí je možno určit polohu a přesný čas kdekoliv na Zemi nebo nad Zemí s přesností první desítky metrů. Přesnost GPS lze s použitím dalších metod ještě zvýšit až na jednotky centimetrů.

Část služeb tohoto systému s omezenou přesností je volně k dispozici i civilním uživatelům. A v posledních letech se už běžně využívá v turistice, outdooru, ale také v automobilové navigaci, odkud jí jistě zná nejvíce lidí.

Co je to geocaching?

Geocaching (česky geokešing, angl. džíokešin´) je dobrodružství. Je to velká hra pro všechny majitele GPS, spojující prostřednictvím internetu tisíce lidí po celém světě.

Je to navigační a trochu i internetová hra. Obojí dohromady. Princip spočívá v tom, že někdo na neznámé místo ukryje schránku, které se v angličtině říká cache – čtěte a dnes už také většinou pište „keš“. Na internetu zveřejní její souřadnice a různé doplňující informace. Ostatní potom tuto schránku pomocí navigačních přístrojů hledají. Při nalezení se zapíšou do sešítku ve schránce, případně si vyberou něco z obsahu. A výměnou do keše vloží něco svého. Po návratu svůj nález anebo i neúspěch svěří do logu na speciální internetové stránce.

%%full%%

Více o projektu

Okruh na Štrbském Plese je vhodný pro všechny, dospělé i rodiny s dětmi, jednotlivce či skupinky. GPS půjčovnu naleznete v areálu skokanských můstků  jako součást adrealinového Fun Parku na Štrbském Plese (u skokanských můstků), který nabízí i jiné aktivity, jako třeba lukostřelbu nebo střelbu z winchestrovky.

V půjčovně si můžete zapůjčit turistickou GPS navigaci značky Garmin typu Dakota a Oregon, které jsou špičkou v oboru.

A kromě geocachingu jsou výborné na turistiku a jiné aktivity v horách a přírodě. Navigace obsahují nejnovější topo mapu Slovenska verzi 3, s barevným dotykovým displejem a uživatelsky jsou velmi přátelské, takže práci s nimi zvládnou i děti!

Vysoká cena za půjčení

Nevýhodou je však příliš vysoká cena půjčovného. Ta je téměř dvojnásobná oproti půjčovnému v Čechách, kde vám půjčí na jeden den GPS přístroj za 150 Kč. A na víkend (pá-po) za 350 Kč!

Zajímavosti

  • Geocachingový poznávací okruh na Štrbském Plese je pouze zkušební pro začátečníky a tréninkový pro pokročilé, a proto není zatím uveden na komunitním serveru www.geocaching.com (kde jsou "všechny skrýše světa").
  • Poznávací okruh vznikl za podpory oficiálného portálu a komunity GC a také za dalších partnerů (Štátne lesy TANAPu, Správa TANAPu, Garmin) jako poznávání okolí Štrbského plesa

Vyhledejte si ubytování


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru