Vyšlo 8. číslo slovensko-polského časopisu Tatry

Dávným časům, borovicím a ženám je věnováno další číslo oblíbeného časopisu.

Letmý pohled do časopisu Tatry, který vyšel už po osmé ve slovensko-polské spolupráci, vám přinášíme ve spolupráci se Štátnými lesy TANAPu. Letošní číslo se opět věnuje Tatrám od západu na východ a také trochu víc do hloubky.

Časopis Tatry - slovensko-polské TATRY 8/2013Na co se můžete v novém čísle těšit? Pokusili jsme se shrnout jedno tlusté číslo do čtyř odstavců.

Lidé a historie

Příznivce lidové architektury potěší článek Lenky Burdové a Zbigniewa Ladygina od památkových rezervacích a muzeích lidové architektury. Ján Porvazník se zase podíval do Ťatliakovy chaty a popsal ji zvenku i zevnitř. Goralům a tradičním duchovním hodnotám se věnuje Ján Šuvada. To Ivan Bohuš st. vzpomenul už 140. výročí založení spolku Magyarországi Kárpátegyesület. Uherský karpatský spolek byl u vzniku horské turistiky. Retro v turistice je obsahem článku, kterým Katarzyna Dzierzbicka vzpomíná další postavu historie dobývání Tater, a to Tytuse Chałubińského. O dalším velikánovi Alfrédu Groszovi z Kežmarku píše Taťána Hoholíková. Dámám v horách, které to v 18. a 19. století vůbec neměly lehké, se věnovala Urszula Janicka-Krzywda.

Příroda Tater kolem vás

Lenka Burdová se vydala do Juráňovy doliny a popsala pro vás celou naučnou stezku. Přírodě a konkrétně třem borovicím je věnován článek Borovice tatranského lesa. Netvoří tu zrovna souvislé porosty, ale málokdo mine borovici lesní, limbu či kosodřevinu. Tu vůni pryskyřice ucítí všichni. Polka Dominika Kustosz píše o rostlinách, které mohou být ozdobou a také příčinou smrti. Otravu může přinést nevinný květ, ale na druhou stranu, tyhle  krásky dovedou i léčit. Prostor v časopise dostávají i vlk nebo divočák.

Dobývání a poznání

Do podzemí na Hali Panszcyca v ústí doliny se stejným názvem se spouští speleologové. Píše se rok 1955 a jsou Velikonoce, podzemním krásám a nevšedním objevům dal prostor Krzysztof Birkenmajer. Další polští autoři Bogdan Gadek, Ryszard Kaczka, Maria Król píší na aktuální téma. Loni se zřítila část nejznámější skalní stěny v Polsku. Hrozí něco podobného na dalších místech?

Příběhy z hor

Peter Svätojánsky popisuje hrůzu, kterou zažijí ztracení. Ne, to není seriál LOST z televize, ale skutečné příběhy lidí, kteří bloudí ztraceni v mlze často několik kroků od záchrany. V průvodcích (těch knižních) našla Lenka Burdová i návody na smrt. Nesou autoři odpovědnost za svoje rady? Vydáte se na výstup podle nich?

Zajímavosti

  • V roce 2013 vychází společné číslo časopisu už po osmé.
  • Předplatné v České republice zajišťuje: MediaCall s.r.o., Vídeňská 995/63, 639 00 Brno, tel.: +420 532 165 165, import@mediaservis.cz. Výše předplatného je 6.60,- €. Časopis Tatry vychází 6x ročně vždy začátkem lichého měsíce. Slovensko-polské vydání se připravuje 1x ročně před letní turistickou sezónou. Ti, kteří si TATRY předplatili na jeden rok, mají mimořádné číslo zdarma. Jinak je jeho cena 1.60,- €.

Vyhledejte si ubytování


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru