Bačova cesta Liptovem

Po sedmé ožívá populární bačova cesta. Odemykají se louky a pastviny pro ovce.

Vydat se po „cestě“, která spojuje ty nejkrásnější salaše, seznámit se se životem v nich a poznat krásné horské prostředí Liptova. Od 17. května to není nemožné, odemkl se slavnostně na salaši Pastierska v Bobrovecké dolině VII. ročník Bačovy cesty a tím i louky a pastviny pro ovce. Po této trasy se mohou vydat všichni milovníci salašnického života a lidové kultury.

+ Zobrazit více fotografií- Zobrazit méně fotografií

Bobrovecká dolina láká na ovce

Pastierska salaš v Bobrovecké dolině si váží tradic, a kde jinde než na Liptově byste měli ochutnat ovčí dobroty na všechny způsoby? Návštěvníci si zde mohou pochutnat na čerstvém ovčím sýru, uzeném sýru, na žinčici a na pravé salašnické brynze. „Naším cieľom je propagácia nielen ovčích produktov, ale aj jahňacieho a baranieho mäsa. Zároveň chceme verejnosti predstaviť ovčiarsku kultúru a architektúru,“ zve Ľudovít Urbanovský, předseda občanského sdružení Bačova cesta.

Salašnická sezóna už vypukla

Projekt s názvem „Po bačovských chodníčkoch“ vznikl díky spolupráci Občanského sdružení Bačova cesta a Liptovského muzea v Ružomberku. Salašnická sezóna obvykle trvá od dubna do října, ale "zámek" od luk a pastvin slavnostně odemkli až během minulého víkendu.

Máte rádi ovčí produkty? Projděte si cestu

První návštěvníci, doslova hladoví po čerstvých mléčných ovčích produktech se v dolinách začínají objevovat už v květnu. „Sme pyšní na to, že väčšina Slovákov si pri zmienke o bryndzi alebo ovčom syre spomenie práve na Liptov. Horské prostredie s množstvom pasienkov a bohaté tradície našich predkov robia z nášho regiónu ideálne miesto na chov oviec. Teší nás, že v ostatnom čase je aj zo strany návštevníkov  stále väčší záujem práve o tradície a zvyky, ktorých máme v ponuke neúrekom,“ popisuje Darina Bartková, ředitelka Oblastní organizace cestovního ruchu REGION LIPTOV. 

Bačové se na návštěvníky těší

Bačovu cestu 2015 letos slavnostně otevřeli 17. května na Salaši Pastierska, která má ideální podmínky pro tradiční chov ovcí. Na salaši je možné vidět, zažít a ochutnat pravou, nefalšovanou salašnickou atmosféru. Bačova cesta je otevřená až do pozdního podzimu do svatého Demetera a všechny zájemce zavedou na místa, která jim mohou doslova vyrazit dech.

Zdroj:

Tisková zpráva Regionu Liptov

Zajímavosti

  • Občanské sdružení Bačova cesta vzniklo před sedmi lety z důvodu propagace, odbytu a marketingu ovčích produktů. Zakládajícími členy byli: gazdovský dvor Turčianske Kľačany, penzion Gejdak, salaš Lúžňan z Liptovskej Lúžnej, salaš Bobrovník a salaš Pastierska v Bobrovecké doline. Dále přistoupili do sdružení: Sokolovňa Liptovský Hrádok, Liptovské múzeum v Ružomberku, salaš Pružina a salaš Papradno z okresu Považská Bystrica.

Vyhledejte si ubytování


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru