Cesta na Rysy z Polska je již otevřena

Turistickou cestu na vrchol Rysů uzavřel pád kamenné laviny. Teď už je cesta opravená.

Turistická červeně značená cesta na vrchol Rysů od Czarneho Stawu byla z důvodu pádu kamenné laviny a potrhání zajišťujících řetězů uzavřena. Cestu po třech týdnech oprav už otevřeli.

RysyCesta z Polska na vrchol Rysů je otevřena

Vrchol Rysů (2503 m a 2499 m) je opět z Polska přístupný. Hora, kterou od 5. července uzavřeli z důvodu pádu kamenní na přístupovou cestu, je znovu otevřená. Informovala o tom horská služba TOPR v Polských Tatrách.

(aktualizace 30.7.2012 v 8:02)


Kamenná lavina zničila cestu

Kamenná lavina, která spadla 5.7.2012 na chodník směřující od Czarneho Stawu pod Rysami k vrcholku Rysů (2503 m a 2499 m), přeťala červeně značenou turistickou stezku a poničila řetězy, které slouží k jištění. TPN cestu uzavřel až do odvolání.

Hrozí nebezpečí

Podle informací ze Správy Tatranského národného parku mohou za problémy přetrvávající vysoké teploty spojené s lokálními bouřkami s intenzívními srážkami. Přitom může docházet v blízkosti sněhových polí k uvolnění kamenných lavin. Pohyblivá suť je velmi nebezpečná a hrozí vážné nebezpečí úrazu.

Nepřecházejte Rysy

Správa Tatranského národného parku stejně jako polský Tatranský národný park (TPN) upozorňují turisty, aby neriskovali a nepřecházali Rysy na polskou stranu. Pracovníci polského Tatranského národného parku (TPN) místo označili informačními tabulkami a během víkendů tam dobrovolníci budou hlídkovat. Na stejném místě dále hrozí odtržení nestabilních kamenů. Turisté budou na tento stav upozorněni i na Slovensku u odbočky do do Mengusovské doliny na Popradském plese. Oprava cesty potrvá delší dobu.

Zajímavosti

  • TPN zároveň upozorňuje na trvající nebezpečí bouřek a přívalových dešťů. Ve velkých nadmořských výškách stále můžete narazit na zbytky sněhu na firnovištích. Důležité je proto mít na túře odpovídající vybavení, zejména obuv.

Související ubytování


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru