Holanďan bloudil na Rysech 40 hodin

Těžko bylo mladému turistovi z Holandska na vrcholu Rysů. Ztratil se tu.

Od pondělí se na vrcholku Rysů pohyboval mladý Holanďan. Nizozemec ztratil cestu při sestupu na Morskie oko do Polska. Nevěděl, kde je a horská služba se k němu dostala až přes Interpol. I tak musel přečkat noc pod vrcholem.

+ Zobrazit více fotografií- Zobrazit méně fotografií

Ztracený Holanďan

V odpoledních hodinách 29. července 2014 byli členové Horské záchranné služby na Slovensku požádáni o spolupráci při hledání polskými kolegy z TOPR, kteří hledali turistu z Nizozemí v okolí Rysů (2499 m).

Mladík se ztratil, mobil nefungoval naplno

Mladý, 25letý turista z Nizozemí se vydal sám na Rysy už v pondělí 28. července 2014. Při sestupu z vrcholu zabloudil, ani sám netušil, kde se asi nachází. Pro nedostatečný signál na jeho mobilním telefonu v místě, kam zabloudil nedokázal přivolat záchranáře a požádat o pomoc. Ovšem podařilo se mu poslat domů SMSku, do které napsal, že není zraněn, ale bez pomoci záchranářů není schopen se z místa dostat dolů. Přes Interpol – Sirene byla ihned zalarmovaná polská policie, která předala infomaci záchranářům TOPRu. Polští horští záchranáři ve zhoršujících se povětrnostních podmínkách vyslali na místo vrtulník. Podařilo se jim ze vzduchu prohledat polskou stranu Tater, ale bez úspěchu. Proto se posádka vrtulníku rozhodla vysadit záchranáře v oblasti Rysů. Hradba mraků, které se převalovaly přes hřeben, nedovolila přeletět na Slovensko. Proto už se bez spolupráce s HZS neobešli.

Hledání se přeneslo na Slovensko

Šest záchranářů HZS v dešti a při slabé viditelnosti po příchodu pod stěnu Rysů navázalo zvukový kontakt se ztraceným Nizozemcem, lokalizovali ho v jihozápadní stěně hory. Po dolezení na místo poskytli turistovi suché oblečení, energetické tyčinky a částečně jej zateplili. Pomocí lanové techniky připravili dvě spuštění až pod stěnu Rysů směrem k Žabím plesům. Polské horské záchranáře informovali, že hledaného mladíka našli. Ti pak ukončili prohledávání hřebene od Rysů směrem k Žabímu koni, kde byly prvotní indicie, že by se mohl ztracený turista nacházet a přidali se ke Slovákům pomoci jim při sestupu s vyčerpaným mladíkem. Naproti jim šla další skupinka záchranářů i nosítky KONG, protože už po vysvobození bylo záchranářům jasné, že turista celý sestup směrem na Popradské pleso nezvládne.

40 hodin nouze

Na Popradském plese byl turista po asi 40 hodinách strávených v horách odevzdání posádce sanitky, která jej odvezla do popradské nemocnice ošetřit. Záchranná akce byla tak ukončená o půlnoci. Díky výborné spolupráci horských záchranářů z obou států i dalších policejních složek nemusel ztracený turista přečkávat další noc v horách.

Zdroj:

Tisková zpráva HZS

Zajímavosti

  • Ztratit se na Rysech není nic neobvykého. Poslední taková záchranná akce proběhla ani ne před měsícem. Hledal se devatenáctiletý Polák. Ten spadl do severovýchodní stěny Rysů a pomohl ho najít až chatař z Chaty pod Rysmi Viktor Beránek.

Vyhledejte si ubytování


Související ubytování


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru