Chopok se opět zelená

Čistý je opět druhý nejvyšší kopec Nízkých Tater. Na Chopku se uklízel nepořádek.

Pozitivní ohlas měla veřejná výzva za očistu Chopku. Svahy se opět zelenají.


Chopok je zelenější

Veřejná výzva Liptova za krásnější hory měla pozitivní ohlas, i přes pracovní den se v pátek 12. června zapojilo do očisty Chopku 155 lidí. Ti pak vyčistili druhý nejvyšší nízkotatranský kopec z obou stran. Svahy se tak opět zelenají a jsou připravené na návaly návštěvníků letní turistické sezóny.

Od Malacek po Svidník, ale i z Čech

Na Chopku se v pátek pracovalo, od brzkého rána až do odpoledne a s pestrým obsazením. Do sbírání odpadků sa zapojili nejen jednotlivci, ale i celé rodiny od Malacek, přes Piešťany, až po Svidník. „Účasť toľkých ľudí z rôznych kútov Slovenska nás príjemne prekvapila. Ešte viac nás však šokovalo, že s čiernymi vrecami sa po zjazdovkách prechádzali aj návštevníci z Londýna, Ostravy a Jihlavy. Je to dôkaz, že keď sa spojí ochrana životného prostredia so zaujímavým programom, o ľudí ochotných pomôcť dobrej veci nie je núdza,“ pochvalovala si Darina Bartková, ředitelka Oblastní organizace cestovního ruchu REGION LIPTOV.

Hory si musíme chránit

Snaha očistit Chopok po zimní sezóne oslovila všechny věkové kategorie. Zapojili se nejen žáci základních škol z Liptovského Mikuláše a okolí Žiliny, zároveň přišli i senioři z Klubu turistů Slovenska. „Hory mi prirástli k srdcu už pred desiatkami rokov a v našom klube rozhodne nie som jediný. Tatry sú naša pýcha, ktorú si musíme chrániť a starať sa o ňu. Toto podujatie som si preto jednoducho nemohol nechať ujsť,“ svěřil se předseda komise značení Klubu slovenských turistů Ján Dzuroška.

Čistila se trať pro světový pohár

Nejmladšímu účastníkovi akce Zelený Chopok bylo sotva jeden a čtvrt roku, nejstaršímu úctyhodných 75 let. Rukama sběračů prošly kilogramy odpadků, které zůstaly na svazích během nedávno ukončené zimní lyžařské sezóny. „Počas nultého ročníka tejto akcie sme sa zamerali na zveľadenie okolia Vrbického Plesa, ale aj na svahy, na ktorých bude stáť trať počas Svetového pohára žien v zjazdovom lyžovaní v marci budúceho roku. Spolu ide o 75 000 m2 v oblastiach Biela Púť – Jasná – Priehyba – Smer Luková (časť úseku zjazdovky Priehyba Luková),“ informovala Zuzana Bubniaková z marketingového oddělení střediska Jasná Nízke Tatry.

Myslí na budoucnost

Přijet do hor se v pátek vyplatilo každému, kromě příjemného pocitu a dobrého oběda si domů odnášeli tričko s logem akce na památku. Vzhledem na velký zájem veřejnosti a dosažený efekt, organizátoři jsou už dnes rozhodnuti, že si akci Zelený Chopok zopakují i příští rok. Heslo akce „z lásky k horám myslím na budúcnosť“ se měnit nebude a stejně by to mohlo vyjít i s počasím. Letos vyšlo na jedničku.

Zdroj:

Tisková zpráva Region Liptov


Související ubytování


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru