Kamzíků je letos v Tatrách 841

Při každoročním sčítání kamzíků se ukázalo i 74 mláďat

Zatímco na jaře se hledají hlavně mláďata kamzíků, na podzim se sleduje jejich kondice před očekávanou tuhou tatranskou zimou. I kvůli počasí se právě sčítání muselo o několik dní odložit.

Kamzík tatranský841 kamzíků na obou stranách hranice

Během letošního podzimního sčítání kamzíků, které v Tatrách každoročně organizují Štátne lesy TANAPu ve spolupráci s odborníky ze Správy TANAPu a TPN, jich v tomto velkém území napočítali 841 kusů. To je pozitivní číslo, protože při jarním sčítání ovlivněné počasím se ukázalo jen 678 jedinců tohoto tatranského endemitu. 841 kusů už se blíží nejvyšším stavům z roku 1964, kdy bylo napočítáno v parku přes 900 kusů.

Mláďat je poměrně hodně

Teď na podzim se objevilo na slovenské straně Tater 699 a na polské straně Tater 142 kusů. Pracovníky obou parku potěšil zejména počet letošních mláďat kamzíka horského tatranského (Rupicapra rupicapra tatrica), kterých tentokrát napočítali 74 kusů, z toho na slovenské straně 57 a na polské 17 kusů.

Hlavně to zdraví

Zdravotní stav tatranské kamzičí populace lze jen na základě pozorování těžko odhadnout. Proč je tomu tak, to vysvětluje Jozef Hybler ze ŠL TANAPu: „Počas spočítavania môžeme spozorovať napríklad krívajúce alebo neprefarbené, teda nepresrstené jedince. Alebo mláďatá, ktoré počas leta nestihli dorásť. Optické posúdenie ale nezachytí skutočnosť, že tohtoročné mladé je priveľmi slabé na to, aby prežilo nastávajúcu zimu. Preto každoročne odoberáme v teréne vzorky trusu, aby sme mohli zistiť prípadné ochorenia v tráviacom ústrojenstve kamzíkov.“

Přežít zimu

V tatranských podmínkách je pre kamzíka velmi náročné přežít zimu. Každoročně se preto počítá s určitými ztrátami. Nejen kvůli lavinám, pověternostním podmínkám či lidem, ale i kvůli predátorům tohoto vzácného živočišného druhu. „Kamzík, ako každá iné zver, pudovo cíti, ako sa má na zimu pripraviť. Preto pokiaľ je na jeseň dostatok paše a kamzík nie je pri nej rušený, tak sa vykŕmi natoľko, aby jeho tukové zásoby a to čo si počas zimy nájde stačilo na to, aby zimu prežil. A straty, ktoré sú každý rok, by mohli opätovne vykryť jarné prírastky. Pokiaľ neprídu neskoré mrazy a snehy,“ vysvětluje Jozef Hybler.

V případě velmi tuhé zimy se kamzíci stěhují do nižších poloh, kde pro ně lesníci připravují krmivo v podobě sušených jeřabin a dodávají jim i sůl. „Ak na tradičných miestach, kde sa zver v tomto období koncentruje, nachádza jarabinu a soľ, je to pre ňu určite veľká pomoc a takéto miesta navštevujú kamzíky pravidelne,“ dodává ještě Jozef Hybler.

Kritický stav je zažehnán

Běhen více než padesátiletého sledování počtu kamzičí populace byl zaznamenaný jejich nejnižší počet na konci 90. let 20. století. To počet kamzíků na slovenské straně Tater klesl pod 200 jedinců.

Zajímavosti

  • Během jednoho dne se sčítá téměř v 60 lokalitách ve 12 ochranných obvodech od Zverovky až po Tatranskou Javorinu. Podílí se na tom přibližně 100 lidí ze Štátnych lesov TANAPu. V liptovské části Tater kamzíky počítají pracovníci ze Správy TANAPu a na polské straně Tater pracovníci Tatrźanskego parku narodowego (TPN).

Vyhledejte si ubytování


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru