Koniklec alpinský bílý

Poniklec biely

Koniklec bílý je krásnou horskou rostlinou, kterou v Tatrách můžeme najít prakticky až na vrcholech. Nálezy jsou známé i z výšky 2560 m.

Tuto horskou rostlinu můžeme na Slovensku spatřit v okolí Babej hory, v Chočských vrších, v Nízkých, Západných, Belianských i Vysokých Tatrách, kde stoupá až do výšky 2560 m. Na území ČR roste koniklec (Pulsatilla alpina L., synonyma P. alba, P. scherfelii) volně jen v Krkonoších, kde vystupuje až do poloh kolem 1600 m n. m.

Koniklec alpinský bílý

Listy typického tvaru (složené, několikanásobně zpeřené, čepel s  obrysem rovnostranného trojúhelníka) se vytvářejí v přízemní růžici. 10-30 cm vysoké lodyhy pak nesou přeslen tří podobně tvarovaných listenů a jsou zakončeny velkým zářivě bílým květem (2-5 cm v průměru).

Využití

Také koniklec, stejně jako většina pryskyřníkovitých, je jedovatý, a to i pro dobytek (obsahuje glykosidickou látku ranunkulin). Význam druhu spočívá hlavně v jeho estetických kvalitách.

%%full%%

Zajímavosti

Koniklece kvetou ve vrcholícím jaře, později je lze ještě najít na místech, kde dlouho ležel sníh a v okolí sněžných políček. I po odkvětu jsou rostliny ozdobou horských svahů - konce plodů se prodlužují v  dlouhé chlupaté přívěsky, čímž se celý květ mění v nádhernou chundelatou kouli.

Smysl tohoto zařízení spočívá v rozšiřování plodů větrem - jedná se o důmyslný létací aparát.

Létací přívěsky navíc ulehčují klíčení plodů: reagují na změny vlhkosti několikanásobným otočením kolem své osy, čímž jsou plody aktivně vtlačeny do půdy (jakoby zašroubovány).

Vyhledejte si ubytování


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru