Kostel sv. Jana Křtitele Liptovský Ján

Římsko-katolický kostel sv. Jana Křtitele pochází ze 14. století

Jednou z nejzajímavějších obcí Liptova z historického a umělecko-historického hlediska je Liptovský Ján. Kromě dochavaných 13 kaštelů tu najdete i krásný římskokatolický kostel sv. Jana Křtitele.

Občerstvení,Ubytování,


Památky Liptovském Jánu

Na památky je Liptovský Ján výjimečně bohatou obcí Liptova. Vynikne tu zejména kostel sv. Jana Křtitele, ale není sám. Kolem je rozprostřeno ještě 13 zachovalých kaštelů a několik kurií. První písemné prameny o obci jsou z roku 1200, v roce 1263 je doložený na území obce hrádek a středověký kostel.

Kostel sv. Jana Křtitele

Jednolodní stavba kostela na návrší tvoří dominantu obce. Postavili ho ve 14. století zřejmě na místě původní modlitebny. Předpokladá se, že na stejném místě, kde se nachází dnešní kostel, stál v minulosti jeho starší předchůdce. Kostel Jana Křtitele v Liptovském Jánu byl původně čistě gotickou stavbou. Ale ani tento kostel se nevyhl několika stavebním zásahům. Opevněný zdmi byl ve druhé třetině 17. století, v 17. a v 18. století jej přestavěli v barokním slohu. Už v roce 1808 byla přistavěná věž a ze zvoničky se stala knihovna. V interiéru kostela se ovšem zachovaly některé prvky gotického a renesančního vnitřního vybavení. Jednou z takových památek je křídlový oltář Ukřižování, který vznikl asi začátkem 16. století. V jeho středu je obraz, na kterém je znázorněná Velká kalvárie s krajinářským motivem v pozadí. Křídla zdobí malby čtyř evangelistů. Kostel se majestátně vypíná na obcí a je její architektonickou dominantou viditelnou ze všech stran Jánské doliny.

Přístup / Doprava

Obec Liptovský Ján leží nedaleko Liptovského Mikuláše (8 km). Kostel je dobře dostupný z dálnice D1.
Další možnost je jet vlakem do L. Mikuláše a pak autobusem přímo do Liptovského Jánu.

Informace o spojení získáte například na internetu:
české: www.jizdnirady.cz
slovenské: www.cp.sk

Zajímavosti

Minerální prameny

V obci Liptovský Ján najdete i 13 minerálních pramenů, okolo je jich ještě dalších 10. Známé jsou Teplica, Rudolf nebo Medokýš.

Ceník

  • Bez vstupného.

Kontakt

Rímskokatolícka cirkev - farnosť Sv. Jána Krstiteľa
Farský úrad rímskokatolíckej cirkvi
Farská 116
032 03 Liptovský Ján
tel.: +421 445 263 393

Informace

Lokalita

Vyhledejte si ubytování


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru