Lavina na Satanu strhla dva Čechy

Horolezci byli zasaženi lavinou při sestupu do Mlynické doliny

V pondělí 24. února byl nahlášen prostřednictvím tísňové linky 18300 pád laviny.

+ Zobrazit více fotografií- Zobrazit méně fotografií

Satanův žlab

Krátce před 14. hodinou byl tísňovou linkou horské záchranné služby nahlášený pád laviny Satanovým žlabem do Mlynické doliny ve Vysokých Tatrách. Těžká, mokrá lavina, která se spontánně uvolnila pravděpodobně vlivem oteplení strhla dva české horolezce při sestupu z vrcholu Satana (2421 m).

Dva zasažení Češi

Naštěstí oba muži zůstali na povrchu a byli schopni nehodu nahlásit. Jeden z dvojice utrpěl vážné poranění páteře a nebyl schopen dalšího pohybu. Druhý muž utrpěl pohmožděniny a byl potlučený, ale mohl se hýbat. Ke spolupráci okamžitě byla vyzvána i vrtulníková letka, ale kvůli špatným povětrnostním podmínkám nemohli vzlétnout. Záchrana vyrazila do doliny po zemi.

Pomohl i vrtulník

Na místo nehody okamžitě vyrazilo ve dvou skupinách deset profesionálních a dobrovolných záchranářů. Další záchranář už byl přímo v Mlynické dolině v době neštěstí a na místo dorazil první. Postupně se vylepšilo i počasí a vystartoval i vrtulník s dalším záchranářem. Kvůli mlze, ale nebyli vysazeni v blízkosti místa nehody. Postižený byl proto ošetřen a zabalen do tzv. vakuového vaku. Záchranáři jej transportovali na místo, odkud ho bylo možné vyzvednout do vrtulníku a ten ho převezl do popradské nemocnice. Druhý z dvojice českých horolezců sešel po svých v doprovodu záchranářů na Štrbské pleso.

Zdroj:

Tisková zpráva HZS


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru