Lavinová prevence

Co je lavina asi každý ví. Jde o náhlé uvolnění a následný rychlý sesuv sněhové hmoty po dráze delší než 50 m (De Querrvain, 1965). Její hmotnost se pohybuje od několika desítek po několik tisíc tun sněhu! Může dosáhnout rychlosti až kolem 200 km/h!

I ty menší dokážou servat z  člověka svrchní oblečení a sundat mu pevně zavázané boty. Větší dokáží urvat živým tvorům končetiny, zbořit dům, vyvrátit skalní bloky a  pokácet i několik hektarů lesa.

Řeč statistik

Z předchozích řádků je patrné, že strhnutí lavinou je fatální problém a jde v ní o holý život!

Statistiky hovoří jasně:
  • 8 % lidí stržených lavinou zahyne při samotném stržení následkem úrazu
  • 92 % postižených bojuje 15 - 18 minut o život. Po této době umírají všichni kdo nemají vzduchovou kapsu
  • v 35. minutě po zasypání má šanci na přežití asi 30 % postižených
  • 52 % ze zasypaných lavinou je vytaženo mrtvých!
  • 95 % z lavin, kdy byl někdo zasypán, si uvolnili samotní lyžaři

Skialpinisté a horolezci

Skialpinisté, příznivci freeridingu, horolezci a všichni, kteří se pohybují ve volném horském prostředí si musí nebezpečí lavin uvědomovat. Pohybovat se v lavinovém nebezpečí na lavinových svazích není adrenalin, ale plánovaná sebevražda.

Všichni tito lidé by měli:
  • vyrážet na túru vždy důkladně informováni o lavinovém nebezpečí a  předpovědi počasí. Používejte mobilní telefon i během túry (zvláště trvá-li několik dní)
  • informovat se před túrou o lavinových drahách v dané oblasti (mapy, průvodce, HS atd.)
  • vyrážet na túru se základním lavinovým vybavením - zapnutý pípák s nabitými bateriemi, lavinová sonda, lopata a lékárnička. Vše by mělo být před túrou vyzkoušeno.
  • s vybavením by měli umět zacházet a pravidelně si to přezkušovat (nezapomeňte, za 18 minut musíme postiženého nejen najít, ale taky vyhrabat a zahájit resuscitaci!)
  • naučit se strategii pro pohyb v lavinovém terénu (Snow card, Nivo test, Stop or go, 3 x 3, redukční metoda, lavinové riziko) a další zásady pohybu v horách
  • zúčastnit se nějakého lavinového kurzu
  • nedělat ze sebe zbytečně machra! I když někdo jezdí do hor několik let, ale většinou pouze na víkend, nelze se považovat za zkušeného. Není to domácí prostředí! Podle statistik se lavinové nehody stávají právě zkušenějším lyžařům, kteří po letech bez problému mají tendenci nebezpečí podceňovat.
  • Vždy ukončete túru, když vám intuice říká "NE"

Turisté

Turisté mají situaci trochu jednoduší. Pokud se pohybují po značených trasách. Ty totiž vedou převážně ve spodních částech lavinových svahů nebo přímo údolím. Jsou tedy ohroženi samovolnými lavinami středních a velkých rozměrů. K jejich uvolnění dochází především za 4. a 5. stupně lavinového nebezpečí, kdy horské služby nedoporučují vycházení.

Ale ojediněle může dojít k  uvolnění laviny i za třetího stupně. V roce 2005 lavina ze Slavkovského štítu zasáhla dva horolezce na turistickém chodníku. Lavinové nebezpečí se může během dne lišit a může být různé i v různých dolinách. Turisté se však v  drtivé většině pohybují bez lavinového vybavení a potřebných znalostí. Samovolné laviny jsou také velmi silné a mohutné.

Pro turisty bez vybavení a znalostí tedy 3. stupeň znamená ukončení túry v rizikových oblastech!

Opět platí, že se před túrou a případně i během túry informujeme na lavinovou situaci a počasí! Vždy je potřeba si zjistit, jestli je turistická trasa ohrožena. V Tatrách to jsou například: Roháčská dolina od rozcestí Adamcuľa, Žiarská dolina 1 km pod chatou, Tichá dolina, Koprová dolina, Malá a Veľká Studená dolina, krátký úsek pod chatou Plesnivec atd.

Sjezdaři

Na veřejných upravovaných sjezdovkách si lyžaři nebezpečí nepřipouští. Ale nedávná tragédie ve Spáleném žlabu v Západných Tatrách ukázala, že lavina až na sjezdovku umí dojet. Kdyby spadla o pár hodin déle.... za zeptání na zajištění sjezdovky to asi stojí. Pro vyznavače freeridingu pozor! Lavina může někde hrozit i pár metrů vedle frekventované sjezdovky.

Informace

Lavinové nebezpečí podrobně vysvětluje v PDF souborech Strategie, Prevence, Záchrana lavinový preventista HS Krkonoše s  pseudonymem "Já a Frenky". Soubory lze stáhnout. Hodně informací je na www.horskasluzba.cz a stále přibývají. Na Slovensku se nejvíce dozvíme na serveru www.laviny.sk, kde je možné si stáhnou lavinovou kartu pro tisk.

V letošním roce máte možnost využít celé řady lavinových kurzů, které pořádá ČHS a internetový server www.freeskiing.cz.

Na Slovensku budou lavinové přednášky probíhat na různých skialpinistických srazech a kurzy pořádá také HZS. Informace lze průběžně nacházet na www.laviny.sk, www.hory.sk a  www.skimounaineering.sk.

Aktuální informace o lavinové situaci lze nalézt na www.laviny.sk pro všechny hory Slovenska. K dispozici je i telefon Strediska lavínovej prevencie (SLP) +421 (0) 44 5591695 (nonstop). V ČR je velmi podrobné zpravodajství zpracované Horskou službou a informace s odkazy do celého světa získáte na European Avalanche Services.

Přímé informace získáte nejlépe osobní návštěvou na některé ze stanic horské služby.
Pokud plánujete akci v Tatrách vědomě v rozporu s návštěvním řádem, pak vězte, že horskou záchrannou službu kontaktovat můžete i tak. HZS není instituce ochrany přírody a pokuty nedává. A i kdyby, je určitě lepší riskovat pokutu než vlastní životy.

Stahujte zdeJá a Frenky):
Prevence PDF (3,7 MB)

Záchrana PDF (3,6 MB)

Strategie PDF (0,8 MB)

Vyhledejte si ubytování


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Mega Ubytovanie
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru