Pavouci bratři Pavol a Ondrej Pochylí zahynuli před 15 lety

Na Malém Kežmarském štítě se odehrála 25.2.2000 tragédie.

Mohutná severní stěna Malého Kežmarského štítu byla bratrům Pochylým osudná.

Pavol PochylýSmrt pavouků Pavla a Ondřeje

Možná trochu ve stínu obrovské laviny, která na přelomu ledna a února smetla před 15 lety populární Chatu pod Rysmi, zůstala smrt bratrů Pochylých na Malém Kežmarském štítě. Zatímco na chatu rozmetanou po celé Dolince pod Váhou se soustředila média, smrt kontroverzních Pavúkov zůstala v tichosti. Ale asi to tak mělo být.

Rebel Pavol Pochylý

Pavol Pochylý (25.9.1945) byl bezesporu enfant terrible slovenského horolezectví. Měl za sebou přes tři stovky výstupů v Tatrách, téměř ve všech větších tatranských stěnách připravil prvovýstup. V obtížné Galerii Ganku dokonce 5! Slavná je i jeho cesta na Kazalnicu Mengusovskou v Polsku. Právě jeho skupinu pak nazvali polští horolezci Pavúci. On ale nezahálel ani v zimě. Pavol uskutečnil až teprve nedávno opakovaný (rok 2013) přechod hlavního hřebene Tater už v roce 1970 s Ivanem Dieškou a bratrem a pak sólo v roce 1979. Poprvé bez podpory zdola. 

Zazářil také v Alpách výstupem Mauriho cestou na Grand Capucin (3838 m) a velký ohlas způsobil zimním sólo prvovýstupem ideální diretissimou severní stěny Eigeru (3970 m). Proč byl kontroverzní? Pavol experimentoval během svých výstupů s léky a drogami. Říká se, že používal i LSD. Nechtěli ho také brát pro jeho postoje na himalájské expedice. A když už se stal členem výpravy v roce 1984, ohlásil vlastní program a s expedicí nespolupracoval a z knížky o výpravě jeho jméno vymazali. I tak zvítězil v anketě o horolezce století na Slovensku. Známým se stal znovu v roce 1989 jako mluvčí vzbouřených vězňů v Leopoldově, kde si odpykával trest. Odtud se dostal při amnestii prezidenta Havla.

Zemřeli společně

Významným horolezcem a častým spolulezcem byl i jeho bratr Ondrej Pochylý (6.11.1949). Spolu se v zimě v roce 2000 vydali do severní stěny Malého Kežmarského štítu. Při sestupu Nemeckým rebríkom zřejmě jeden z nich podklouzl a společně vypadli ze stěny. Našli je tak pod největší tatranskou stěnou mrtvé, ale stále navázané na společném laně.


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru