Prielom (2290 m) Bielovodskou dolinou

Rohatka

Dlouhá a fyzicky náročná vysokohorská túra do sedla mezi Divou vežou a Východnou Vysokou. Technicky obtížnější je pouze výstup do Prielomu, který je ale technicky zabezpečený - řetězem a kramlemi.

Letní,Občerstvení,Ubytování,

+ Zobrazit více fotografií- Zobrazit méně fotografií

Popis

Na tuto krásnou túru ze severní strany Tater se vydáme z Lysé Poľany (SAD) po široké zpevněné cestě (trasa je uzpůsobena pro pokročilé cykloturisty i pro vozíčkáře). První úsek je totožný s popisem cesty na vrchol Východná Vysoká, a proto jen stručně zmíníme nejzajímavější místa po cestě: Horáreň Biela voda, nejprve široká, později zužující se dolina mezi masivem Mlynára a Javorinské Široké, Poľana pod Vysokou s horolezeckým tábořištěm.

Odtud začínáme konečně prudčeji stoupat, v serpentinách vystupujeme nad hranici lesa a po pravé straně se mezi stromy otvírá pohled na Hviezdoslavov vodopád, spadající z Kačací doliny. Kačacie plesa však mineme a dostáváme se do Litvorové doliny k Litvorovému plesu (1860 m) a dále vystoupíme do Zamrznutého kotle se Zamrznutým plesem (2047 m). Pleso obcházíme zprava (pozor - často sněhová pole) a za chvíli stojíme na rozcestí se zelenou značkou pod Poľským hrebeňom, přes nějž vede výstup na Východní Vysokou (2429 m) a přechod do Velické doliny. My však pokračujeme po modré značce úbočím kotle a pak suťovým (později i skalnatým) žlabem, vedoucím k Prielomu, který je sevřený masivem zmíněné Východní Vysoké a Divej veže.

Po řetězech nebo po kramlích vystoupíme do úzkého sedla poměrně rychle a čeká nás sestup. Je na místě opatrnost, neboť sestup není zajištěný, ačkoli řetězy by zde také leckomu hodily (zvláště za vlhka). Divou kotlinou sestupujeme pod úbočím Východní Vysoké a Bradavice (2476 m), obcházíme výběžky Svišťového štítu (2383 m) ke Zbojnickým plesům a Zbojnické chatě. Od chaty je sestup stejný, jako při sestupu z túry na Priečne sedlo (2352 m), dovede nás na Starolesnianskou poľanu s Rainerovou chatou. O několik minut níže se nacházejí krásné vodopády Studeného potoka, od nichž už vystoupíme lesem za necelou čtvrthodinu na Hrebienok ke stanici pozemní lanovky do Starého Smokovce.

Trasa

Lysá Poľana (970 m) - po turistická značka Horáreň Biela voda (0:45) - Podúplazská poľana (0:40) - Poľana pod Vysokou (1310 m) (0:35) - rozc. pod Poľským hrebeňom (2:40) - sedlo Prielom (2290 m) (0:45) - Zbojnícka chata (1960 m) (1:00) - Starolesnianska poľana (1:55) - Studenovodské vodopády (0:10) - po turistická značka Hrebienok (0:15).

Celkem 8:50 hod.

Pozor! Zejména začátkem letní sezóny bývají na svazích pod sedlem Prielom často sněhová pole, v sněhově bohatších sezónách dokonce mohou být pod sněhem i řetězy. Schůdnost chodníku je proto nezbytné předem ověřovat, případně si přibalit zimní výzbroj (cepín, případně i mačky).

V nejtěžším úseku v sedle Prielom jsou k dispozici oddělené trasy pro výstup i sestup. Sestup do Velké Studené doliny těsně pod Prielomem vede po několika plotnách, kde se ale bohužel musíme spolehnout jen na vlastní obratnost. Od Zbojnické chaty níže vede pak již pohodlný a dost frekventovaný chodník, jištění řetězem najdeme v krátkém úseku tzv. Bránky.

Přístup / Doprava

Do Lysé Polany se dostaneme autobusem SAD nebo zde můžeme zaparkovat. Ve Starém Smokovci je nádraží TEŽ a stanoviště autobusů SAD.

Varianty

 • Stejná trasa v opačném směru (s nástupem po Magistrále) trvá podle turistického značení celkem 8:10 hod. Je však třeba říci, že kouzlo Bielovodské doliny si vychutnáme spíše při výstupu a navíc Lysá Poľana je přece jen hůře dopravně obsloužitelná než Starý Smokovec, což může komplikovat návrat, např. jsme-li ubytovaní na jižním úpatí Tater.
 • Pokud pospícháme na odjezd lanovky, vynecháme na konci malebný úsek kolem vodopádů. Pro urychlení raději zvolíme kratší, cca o 5-10 minut rychlejší a pohodlnější Magistrálu. Po turistická značka, kde neztratíme tolik výšku a hlavně se tolik nezdržíme obdivováním krásy vodopádů, to na Hrebienok trvá max. 20 minut, celkem 8:45.
 • Naopak prodloužit si túru můžeme tak, že Hrebienku sejdem po turistická značka pěšky podél lanovky až do Starého Smokovce (0:30), celkový čas je potom 9:15 hod.
 • Od Starolesnianské poľany po turistická značka ke Studenovodským vodopádům (0:10) a odtud po turistická značka lze dojít do Tatranské Lesné (915 m) (1:10), celkový čas nám naroste na 9:40 hod.
 • Pokračováním od Studenovodských vodopádů po turistická značka pak můžeme dojít až do Tatranské Lomnice (1:30), celkem 10:00 hod.

Zajímavosti

 • Bielovodská dolina je nejdelší a zároveň jednou z nejkrásnějších tatranských dolin, což umocňuje např. Hviezdoslavov vodopád či pohled do Ťažké doliny. Dolina byla vytvarována nejdelším ledovcem v Tatrách, který byl dlouhý 14 km, široký 1,5 km a mocný až 200-300 m.
 • Cesta přes sedlo Prielom do Zamrznutého kotle je v současnosti zabezpečená odděleně pro výstup i sestup, což umožňuje bezproblémové míjení s turisty jdoucími v opačném směru.
 • V okolí Prielomu se tradičně vyskytují větší stáda kamzíků, kteří se při troše štěstí nechají pozorovat přímo z turistického chodníku.

Informace

 • Převýšení: 1320 m
 • Doba: 08:50 h
 • Zabezpečení: řetězy a kramle v sedle Prielom a řetěz v tzv. Bránce ve Veľké Studené dolině
 • Náročnost: Těžká

Lokalita

Vyhledejte si ubytování


Související ubytování


Novinky na váš e-mail

 • Slovakia.travel
 • Horská záchranná služba
 • Union Pojišťovna
 • Liptov
 • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
 • Slovakia Tatry
 • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru