Rychlé varování horskou službou přes SMS

Službu virtuální návštěvní knihy v roce 2008 HZS zrušila.

Otevřely se turistické chodníky, začala letní sezóna a Horská záchranná služba si pro nás připravila zajímavou novinku. Ve spolupráci s firmou Blue orange nabízí tzv. "virtuální knihu vycházek", která nabízí i rychlé varování před změnou počasí. Všechno funguje poměrně jednoduše, a to přes textovky.

Horská záchranná služba začátkem června 2008 ukončila svojí bezplatnou SMS službu virtuálna návštevná kniha. "Aj keď náklady neboli nejaké vysoké, ale v poslednom období sme mali jedno až dve hlásenia za mesiac," zdůvodnil rozhodnutí ředitel Horské záchranné služby Jozef Janiga.

Ukončil tak teprve rok starý projekt. Stále však platí, že se turista při túře do vysokohorské oblasti musí zapsat do knihy túr, kterou musí mít každé ubytovací zařízení.

Projekt má ještě měsíční nebo dvouměsíční doběh pro ty, kteří zánik služby nezaregistrují hned, ale možná by bylo lepší, kdyby tuto službu horská služba nechala běžet ještě celou letní sezónu. Přece jen, tohle je projekt s dlouhodobým efektem a ne každý turista nebo horolezec o něm věděl. Co vy? Napište nám o tom do diskuze.


Virtuální kniha vycházek

Turisté mohou pomocí SMS od 15. června, kdy se rozběhl zatím testovací provoz, před túrou nahlásit na mobilní číslo 0903 183 183 odkud a kam jdou na túru, v kolika lidech a vše doplní o předpokládaný čas návratu zpět. Tak jako v klasické knize vycházek. Operátor HZS zprávu potvrdí a upozorní na nutnost poslat po úspěšném ukončení túry další SMS s textem HZS STOP na stejné číslo. Tím skupina vypadne z jeho evidence.

Něco navíc

HZS bude mít díky zprávám možnost sledovat pohyb turistů v horách a případně je informovat o blížící se změně počasí nebo bouřce, případně o jiných důležitých okolnostech. Turisté v horské oblasti jsou totiž povinni se zapisovat do knih vycházek nebo oznamovat, kam jdou na túru a kdy předpokládají návrat. Možnost využít SMS pro komunikaci je jednoznačně krok vpřed, klasická kniha se kontroluje na chatách až večer a to může být už pozdě na záchranu. Často ani turisti sami nemají o takové knize tušení a  pokládají ji už jen za raritu nebo něco pro horolezce.

%%full%%

Ostře od prázdnin

Po čtrnáctidenním testovacím provozu se od začátku prázdnin služba rozběhne naostro. Zatím jde v rámci Slovenska o  unikátní projekt určený jen pro Vysoké Tatry. Ředitel horské záchranné služby Jozef Janiga však potvrdil, že se tato služba rozšíří na celé Slovensko. SMS-ku bude možné zaslat z telefonu všech mobilních operátorů, navíc celá komunikace mezi turistou a horskou službou je bezplatná. Čeští turisté ovšem budou využívat roamingové služby svých operátorů.

Vyhledejte si ubytování


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru