Sezónu v Tatranské Lomnici otevře sjezd z Lomnického sedla

Nadílka sněhu umožňuje zahájit lyžařskou sezónu!

Tatrám je aktuálně dopřána velmi bohatá nadílka přírodního sněhu, a proto si už od soboty 9. prosince užijí milovníci lyžování první lyžovačku, a to premiérově z Lomnického sedla!


Sezóna začíná i v Tatranské Lomnici

Na 1240 metrů dlouhé sjezdovce z Lomnického sedla je 150 cm sněhu a podmínky pro lyžování jsou velmi dobré. Z výšky 2190 m n.m. si lyžaři užijí celkem 5,5 km dlouhou trať až do Tatranské Lomnice. Otevřené budou i sjezdovky ze Skalnatého plesa – Esíčka, Generál, Čučoriedky Východ, Čučoriedky Západ a Štart Západ. V Tatranské Lomnici tak startuje sezóna na 5 sjezdovkách, pro lyžaře bude otevřených celkem 7,7 km tratí, na kterých je od 40 do 50 cm sněhu.

Lomnické sedlo jede

Otevření sjezdovky v Lomnickém sedle se oproti minulým rokem posunulo něco dříve. Lomnické sedlo se v sezóně 2016/17 otevíralo až na Nový rok, tedy 1. ledna. Na otevření nejtěžší a nejstrmější tatranské sjezdovky si vzpomíná nejstarší lanovkář Juraj Jancík: "Na lanovke, ktorej trasa vedie popri najatraktívnejšej zjazdovke pracujem už 50 rokov a spomínam si na dátum 20. november začiatkom osemdesiatych rokov, kedy sa tu začalo najskôr lyžovať. V minulosti sa otváralo Lomnické sedlo zvyčajne začiatkom decembra. Boli aj zimy v 83 a 84 roku, kedy sa tam nelyžovalo vôbec, pretože sneh síce napadol, ale strhli ho silné víchrice. V roku 2014 sme Lomnické sedlo sprevádzkovali len na dva týždne a to až na jar 22. marca. Vždy sa s kolegami, ktorí upravujú zjazdovku snažíme zachovať z toho prírodného snehu, čo najviac. Zjazdovka je špecifická tým, že sa nachádza v lavínovom teréne a pred oficiálnym spustením ju testuje Horská záchranná služba – stredisko lavínovej prevencie. Samotná úprava zjazdovky v tak exponovanom teréne, kde je miestami sklon aj viac ako 40°, sa robí ukotvením ratraku na kotviaci bod. Ratrak sa pri nočnej úprave navíja vyše kilometrovým lanom o kotviaci bod a postupne sa vyťahuje po zjazdovke."

Lyžuje se i na Štrbském Plese

Ve Vysokých Tatrách se od uplynulého víkendu lyžuje už na Štrbském Plese, kde je na sjezdovkách 40 cm sněhu a podmínky pro lyžování jsou dobré.

Tatranský ledový dóm

Zima v Tatrách se ukazuje v plné síle a její mrazivou krásu představí již popáté i Tatranský ledový dóm na Hrebienku. Výjimečná atrakce je letos postavena ve stylu katalánské katedrály Sagrada Família, na kterou bylo použito 190 tun ledu. Od pátku 8. prosince bude pro veřejnost zpřístupněno umělecké dílo od autora Adama Bakoše a jeho slovensko - česko - španělského týmu sochařů. I tento rok se o tvorbu skleněných vitráží postaral sklář a designér se slovensko-řeckým původem Achilleas Sdoukos. 8 rozetových oken je zpracovaných technikou žíhání skla v kombinaci s drahými kovy a sklářskými pigmenty. Čtyři okna znázorňují sakrální motivy a symboly Tater a zbylé zobrazují jednotlivá roční období. Vstup do ledové atrakce je zdarma a její jedinečnost umocňují i pravidelné nedělní hudební koncerty vždy v 15.30 hod.

Jedou i saně na Hrebienku

Od pátku 8. prosince je možné denní a večerní sáňkování z Hrebienku do Starého Smokovce. Denní sáňkování je přizpůsobeno provozním hodinám pozemní lanovky, a to v době od 8.30-16.00 hodin. Večerní sáňkování na osvětlené 2,5 km dlouhé dráze je v provozu od 19.00-21.00, vždy v úterý, pátek a v sobotu. Vypůjčení saní je možné v budově pozemní lanovky ve sportovním obchodě Tatry Motion již od 18:30.

  • Podrobné informace ke spuštění sezóny, otevření Tatranského ledového dómu na www.vt.sk.

Zajímavosti

  • Lyžařské středisko Jasná Nízke Tatry otevřelo zimní sezónu první lyžovačkou na obou stranách Chopku již 1. prosince. Tento pátek bude lyžařům k dispozici 16 kilometrů sjezdovek a od soboty se otevírají další.

Vyhledejte si ubytování


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru