Štrbské Pleso

Nejznámější turistické středisko Vysokých Tater s nádherným výhledem

Významné centrum turistického ruchu na břehu stejnojmenného horského jezera patří mezi perly Slovenska díky své výjimečné poloze a nádhernému panoramatu.


Štrbské Pleso je po několika soudních třenicích dnes jedna ze tří místních částí obce Štrba (Štrba, Tatranská Štrba, Štrbské Pleso). Rozhodoval o tom nakonec Nejvyšší soud SR, a proto dnes již k Mestu Vysoké Tatry nenáleží.

Štrbské Pleso je významné centrum turistiky, zejména zimních sportů a hostilo v minulosti 2x i mistrovství světa v klasickém lyžování (1935 a 1970). Je to nejvýše položená turisticko-léčebná osada ve Vysokých Tatrách. Její největší část ozkládá se na jižním břehu Štrbského plesa v nadmořské výšce 1346 m. Žije tu asi 350 stálých obyvatel.

Vznik osídlení

Štrbské PlesoPrazáklad dnešního Štrbského Plesa tvořila lovecká chata Jozefa Szentiványiho postavená v roce 1872 na břehu Štrbského plesa. O tři roky později postavil Uherský karpatský spolok se Szentiványiho souhlasem svojí Jozefovu chatu. K ubytovně zakrátko přibylo další ubytování, první hotely a restaurace, lázeňský dům a několik vilek. Už v roce 1885 obdržela osada statut léčebných lázní.

Se Štrbou se propojila osada silnicí v roce 1876, o devět let později vznikla cesta do Starého Smokovce. Hlavním dopravním spojením jsou ale električky a také populární zubačka. Ta vznikla v roce 1896, ozubnicová železnice vede paralelně s cestou do Štrby a její nová podoba pochází z r. 1970. Električka jezdí na Pleso už od roku 1912.

Možnosti turistiky

Štrbské Pleso je díky dobré dopravní dostupnosti výborným východištěm pro pěší turistiku, zejména do Mengusovské doliny (Hincove plesá, Popradské pleso, Rysy), Mlynické doliny (Skok, Bystrá lávka), Furkotské doliny, na Tatranskou magistrálu a také na Kriváň. Obnoveno bylo populární půjčování lodiček pro vyjížďky po Štrbském plese.

V zimním období je tu výborná možnost lyžování v areálu Štrbské Pleso pod Predným Soliskem. Zde je také možnost využití skialpinistického areálu Mlynické doliny.

Zajímavosti

  • Z architektury můžeme obdivovat staré lázeňské domy, např. hotely HviezdoslavKriváň (1906). Po druhé světové válce byly hotely přeměněny na sanatoria. Dnes na jejich místě vznikají luxusní hotelové komplexy (Kempinski).
  • Velký rozvoj znamenalo udělení pořadatelství MS v lyžování v r. 1970, kdy se obnovila zubačka a také bylo vybudováno několik nových hotelů (FIS, Panorama, Patria, Helios) a modernizoval se areál pro lyžování (Areál snov).
  • Štrbské Pleso bylo hostitelským místem Zimní univerziády 1987 a společně s Popradem i v roce 1999.

Vyhledejte si ubytování


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru