Symbolický cintorín je vysvěcený 75 let

Památník obětem hor pod Ostrvou je právě dnes vysvěcen už 75 let

Vysokotatranský Symbolický cintorín byl pod Ostrvou otevřený před 75 lety 11. srpna 1940 slavnostní mší. Ojedinělý hřbitov nebo spíš památník obětí Vysokých Tatier a později také jiných hor nedaleko Popradského plesa nese motto "Mŕtvym na pamiatku, živým pre výstrahu".

+ Zobrazit více fotografií- Zobrazit méně fotografií

Od hledačů pokladů k horolezcům a záchranářům

První záznamy o zemřelých ve Vysokých Tatrách pocházejí z poloviny 18. století. Bývali to hledači pokladů, jako např. Ján Papirus nebo rychtář ze Spišské Belé Adam Kaltstein. Později, zejména na začátku 20. století se v různých dolinách začaly objevovat i tabulky, které na místa neštěstí upozorňovaly. Dávali je sem příbuzní a známí obětí tehdy už spíše horolezectví.

Myšlenka Otakara Štáfla, realizace Alojze Lutonského

S myšlenkou založit v Tatrách symbolický hřbitov, na kterém by se jména zemřelých soustřeďovala, přišel český akademický malíř Otakar Štáfl (1884-1945), který byl spolunájemce chaty u Popradského plesa. Kroky k realizaci uskutečnil po 10 letech Alojz Lutonský jako tajemník Klubu československých turistů. Původně se mělo pietní místo nacházet v ubočí Patrie, ale kvůli ochraně kamzíků se zvolil protější hájek s limbami pod Ostrvou. V roce 1936 postavili kapličku a na dušičky se tu již setkávali horolezci, vůdci nebo turisté. Oficiální otevření bylo až slavnostní mší o 4 roky později během 2. světové války. První jméno na Symbolickém cintoríně je Jenö Wachter (ozn. B1 - 1907). Mladý jedenadvacetiletý maďarský horolezec zahynul 8. srpna 1907 na Žabím koni. Byl tak první obětí už takříkajíc sportovního horolezectví.

481 jmen

Na různých tabulkách umístněných na žulových balvanech si mohou lidé přečíst jména stovek obětí hor, od turistů, horolezců po členy horské služby, kteří zemřeli při výkonu svého povolání nebo byli s Tatrami úzce spojeni. Dnes je Symbolický cintorín obětí Vysokých Tater kulturrní památkou.

Zajímavé odkazy:

Zajímavosti

  • Od Popradského plesa k symbolickému cintorínu vede turistická trasa. Na 342 tabukách najdete v letošním roce 481 jmen. Pietní vzpomínka na oběti hor se koná na cintoríně zpravidla na konci října.
  • Správcem symbolického cintorína jsou Státní lesy Tatranského národního parku.

Vyhledejte si ubytování


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru