Mrtvým na památku, živým pro výstrahu

Před dušičkami se uskuteční na Symbolickém cintoríně vzpomínka na ty, kteří v horách zahynuli.

Na symbolickém hřbitově znovu letos přibydou nové tabulky. Celkem už ponesou jména 481 obětí hor. Neštěstí se lidem v Tatrách ani v jiných horách nevyhýbají. V sobotu 25. října se na místě bude konat i pietní vzpomínka.

+ Zobrazit více fotografií- Zobrazit méně fotografií

Dalších osm tabulek

Na Symbolickém cintorínu pod Ostrvou přibylo v letošním roce osm tabulek s desíti jmény. Ryszard Eustazy Patyk zahynul 16. září 2012 po pádu při sestupu z Gankové štrbiny do Rumanovy dolinky, Michal Barzík nepřežil 7. září 2013 pád na Hlinské veži při sólolezení, Radek Juszczyk zabloudil 29. července 2011, příčinou jeho smrti bylo vyčerpání ve špatném počasí na pamírské sedmitisícovce Pik Lenina. Miloš Turan a Marian Poliačik zahynuli 22. března 1973 při sestupu z Kotlového štítu, strženi sněhovou lavinou z Lavínové lávky do Gerlachovského kotle. Maciej Berbeka a Tomasz Kowalski zahynuli 6. března 2013 během sestupu z karakoramského Broad Peaku v zimních podmínkách. Tomasz Kowalski na horskou nemoc vlivem vysoké nadmořské výšky, vyčerpáním a podchlazením, Berbek pravděpodobně spadl do ledovcové trhliny. Włodzimierz Cywiński spadl 12. října 2013 při sólolezení v pilíři Tupé zřejme kvůli vylomené skále. Igor Dúbrava přecenil stav své rekonvalescence po operaci slepého střeva a příliš brzy se vydal do Tater na lyžařskou túru, na které svůj organismus oslabil natolik, že následný zápal plic nepřežil. Ondřej Petr s horským vůdcem Michalem Hnidkou podnikli 23. března 2013 výstup na Satan z Mengusovské doliny v nepříliš ideálních sněhových podmínkách. Z vrcholu sestupovali západními svahy vrcholu, kde odřezali sněhovou lavinu. S ní spadli do Mlynické doliny, přičemž oba utrpěli smrtelná zranění.

481 jmen

Pod mottem „Mŕtvym na pamiatku, živým na výstrahu“ je tak na kamenech a skalách pod Ostrvou umístněných už 342 tabulek se 481 jmény obětí. A tak i tento rok Symbolický cintorín pri Popradskom plese se poslední říjnovou sobotu zaplní příbuznými, přáteli a známými těch, kterých život skončil v horách.

Vzpomínka s tóny fujary

Pietní vzpomínka na oběti hor na Symbolickém cintoríně pri Popradskom plese se uskuteční v sobotu 25. října. Státní lesy TANAPu a Tatranská horská služba – dobrovolný sbor naplánovali setkání na Chatě pri Popradskom plese v 10.30 hod. Tradiční program na Symbolickém cintoríně bude opět věnovaný vzpomínce na ty, kteří v horách zahynuli. Rozloučení se neobejde bez tónů fujar a lidových melodií  kapely TOPRu ze Zakopaného a ukončí ji mše svatá.

Zdroj:

Tisková zpráva ŠL TANAPu

Zajímavosti

  • V Tatrách jsou i další symbolické hřbitovy obětem hor. Další najdeme např. v Západních Tatrách nedaleko Žiarské chaty v Žiarské dolině.
  • Myšlenku na vytvoření památníku tatranských obětí přinesl český akademický malíř Otakar Štáfl (1884-1945). Založení symbolického hřbitova se datuje do roku 1936.

Vyhledejte si ubytování


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru