Záchranná akce ve stěně Javorového štítu

Český horolezec se zranil ve Vysokých Tatrách.

V neděli se zranil český horolezec při lezení na Javorový štít. Poranil si obě nohy.

+ Zobrazit více fotografií- Zobrazit méně fotografií

Zraněný český horolezec pod Javorovým štítem

V odpoledních hodinách v neděli 2.3.2014 požádal o pomoc HZS český horolezec, který se zranil v severní stěně Javorového štítu (2417 m).

Pád v komínu

Při lezení cesty Komín návratov si pádem ze stěny ve třetí lezecké délce způsobil poranění obou dolních končetin. O spolupráci při záchraně byla požádána posádka vrtulníkové záchranné zdravotní služby z letiště Poprad. Letka vzala s sebou na palubu vrtulníku z heliportu ve Starém Smokovci záchranáře HZS. Po příletu na místo byl lékařř posádky vysazen v Javorové dolině a na přiblížení ke stěně letěl vrtulník se záchranářem HZS na navijáku.

Obratná záchrana vrtulníkem

Záchranár evakuoval ze stěny zraněného horolezce a za pomoci vrtulníku ho vysadili u lékaře. V průběhu zásahu lékaře, který ošetřoval a fixoval pacientovi končetiny, letěl ke stěne vrtulník znovu pro druhého spolulezce. Po přenesení spolulezce a záchranáře HZS helikoptérou do doliny byl pacient přeložený znovu na palubu a převezen na heliport do Popradu, odkud pokračoval s posádkou rychlé zdravotnické pomoci do popradské nemocnice na další ošetření. Následně se vrtulník vrátil do Javorové doliny pro nezraněného horolezce a záchranáře, které transportoval rovněž na heliport popradského letiště, odkud snadno pokračovali do Domu Horské služby ve Starém Smokovci.

Zdroj:

Tisková zpráva HZS


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru