Aplikace HZS k záchraně a k prevenci

Aplikaci Horská záchranná služba pro android si stahujte na Google Play.

Záchranáři z Horské záchranné služby (HZS) v čele s ředitelem Jozefem Janigou představili v polovině června aplikaci pro mobilní telefony, která umožňuje odesílání tísňových SMS nebo volání na tísňovou linku horské služby na čísle 18300. Zpráva odesílá i aktuální souřadnice GPS pro rychlejší lokalizaci volajícího.

+ Zobrazit více fotografií- Zobrazit méně fotografií

Záchrana a prevence v mobilu

Aplikace horské služby neslouží jen primárně k záchraně v horách. Preventivní část obsahuje informace a výstrahy z jednotlivých horských oblastí, kde na Slovensku Horská záchranná služba působí. Dostanete se na informace o lavinové situaci, máte kontakty na dispečink oblastních středisek, dozvíte se pravidla pohybu v horách a pravidla poskytování první pomoci.

Aplikace v obchodu GooglePlay zdarma

Aplikace Horská záchranná služba je dostupná i v dalších jazycích, kromě domácí slovenštiny a polštiny i v angličtině, němčině a maďarštině. Češi si asi poradí nejlépe se slovenskou verzí. Mobilní aplikaci mohou používat i neslyšící, kteří SMS naplní piktogramy, které popíšou nastalou situaci. V aplikaci si uživatel může nepovinně nastavit i základní údaje o sobě (jméno, příjmení, apod.) a také může popsat svůj zdravotní stav, který zásadně může ovlivnit rozhodování při záchraně (např. epilepsie, cukrovka ad.).

Do konce roku běží testovací provoz

Aplikace bude tuto sezónu v testovacím provozuHZS uvítá všechny podněty z používání. Po doladění chyb na platformě androidu se plánuje vytvoření aplikace pro všechny další dostupné operační systémy. HZS žádá turisty, aby aplikaci nezneužívali. Každá SMS přijatá z této aplikace bude vyhodnocována jako tísňové volání o pomoc.

Zdroj:

Hiking.sk, Soňa Mäkká

Zajímavosti

  • Aplikace podporuje operační systém Android 2.3.3. a vyšší, což představuje přibližně 99,5 % dnešních zařízení se systémem android. Aplikace je funkční na mobilech i na tabletech. Její velikost je 3,9 MB.
  • Aplikace obsahuje navíc 2 užitečné nástroje: baterku (přisvícení blesku fotoaparátu) a světelné SOS blikání.

Vyhledejte si ubytování


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru