Brestovská jaskyňa

Brestovská jeskyně | Jaskinia Brestowska

Brestovská jeskyně je první zpřístupněnou jeskyní Oravy a Západních Tater. Představuje podzemní součást rozsáhlého hydrologického systému. Jeskyně se vyznačuje pozoruhodnou morfologií prostor a vzácnými zástupci jeskynní fauny.

Občerstvení,Ubytování,

+ Zobrazit více fotografií- Zobrazit méně fotografií

Brestovská jeskyně

Brestovská jeskyně je puklinová říční jeskyně. Vznikla erozní činností Studeného potoka a prosakováním atmosférických vod ve vápencích a dolomitech Západních Tater. Je významná pro výzkum geomorfologického vývoje pohoří a krasové hydrografie, protože se v jeskyni nachází aktivní podzemní tok spolu s několika jezírky a sifony. Vlastní zpřístupněná část je i dvěma sifony uzavřená.

Již v roce 1866 jeskyni připomíná T. Chałubiński a o 20 let později J. G. Pawlikowski už uvažoval o jejím zpřístupnění. Dávno před nimi jeskyni navštívili místní obyvatelé, jeskyní výzdoba byla několikrát poničena vandaly (naposledy v r. 2004). Veřejnosti byla zpřístupněna turistům v roce 2016 ve speciálním režimu (4x denně skupina 15 osob).

V roce 1979 byla vyhlášena Národní přírodní památkou.

Celková známá délka jeskyně je 1890 metrů, zpřístupněných je 217 m chodeb (při prohlídce se vracíte zpátky). Průměrná teplota v jeskyni je 4,9 °C až 5,4 °C nad nulou. V jediné oravské zpřístupněné jeskyni najdeme sice skromnější krápníkovou výzdobu, ale atraktivní je zejména podzemní potok.

Přístup / Doprava

K jeskyni se dostaneme asi 3 minutovou procházkou od parkoviště u skanzenu Oravské dědiny (amfiteátr Podroháčských slavností). U parkoviště je i pokladna jeskyně. Do Zuberecké doliny zajíždí ze Zuberce autobusová linka (směr Zverovka).

Jízdní řády najdete také na internetu:
české: www.jizdnirady.cz
slovenské: www.cp.sk
(zastávka autobusu: Zuberec, Brestová skanzen)

Zajímavosti

 • Vzácní jsou živočichové vázaní zejm. na podzemní krasové vody. Klanonožci Diacyclops languidoides (Copepoda), různonožci Niphargus tatrensis (Amphipoda) a bezkrunýřovci Bathynella natans (Syncarida) jsou zástupci reliktní akvatické fauny jeskyní Tater.
 • Zo suchozemských živočichů patří mezi nejvýznamnější stejnonožka Mesoniscus granigerklepítník Ischyropsalis manicata, kteří jsou karpatskými endemity. Chvostoskok Protaphorura janosik je endemický troglobiont Západných Karpát, glaciální relikt vyskytující se převážně ve studených jeskyních.
 • V Brestovské jeskyni žije 9 druhů netopýrů. Nejčastěji tu zimuje netopýr velký (Myotis myotis), příležitostně i vrápenec velký (Rhinolophus ferrumequinum), který tu má jedno z nejsevernějších zimovišť na Slovensku i v Evropě.
 • V letech 1923 – 1925 v rámci KČST zkoumal jeskyni kpt. Kopečný se skupinou vojáků. Po založení Slovenské speleologické společnosti v roce 1949 se do průzkumu zapojil J. Brodňanský, F. Čejka a další. První speleopotápěčský pokus se v jeskyni uskutečnil v roce 1968. V roku 1979 potápěči J. Kucharovič a V. Sláčik překonali přítokový sifon a objevili nové části jeskyně. Na podzemním řečišti je dosud známých 7 sifonů.

Ceník

Vstupné činí 8 € (dospělí), 7  € (studenti, důchodci), 4 € (děti 6-15 let). Poplatek za fotografování a kameru není.
Doba prohlídky je 50 minut.

Jeskyně je otevřena denně kromě pondělků s přestávkou od 1.11. do 31.12. a zavřeno je také 1.1.

V dolině je možnost parkování, občerstvení i ubytování.

Kontakt

Správa slovenských jaskýň

Správce jeskyně: Ing. Juraj Pajerský
Adresa: 027 32 Zuberec
Telefón: +421/ 911 062 363
E-mail: brestovskaj@ssj.sk

Informace

Lokalita

Vyhledejte si ubytování


 • Slovakia.travel
 • Horská záchranná služba
 • Union Pojišťovna
 • Liptov
 • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
 • Slovakia Tatry
 • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru