Jak objednat horského vůdce

Objednávka horského vůdce

 • Rozhodli jste se pro túru s vůdcem? Rezervaci můžete provést ihned on-line objednávku pomocí formuláře. Projděte si také podmínky výstupu.
 • Je možné obrátit se i na Spolok horských vodcov přímo ve Starém Smokovci, či na kancelář PSPW v Zakopaném nebo na kanceláře dalších vůdců. Asociaci mají i čeští horští vůdci. Doporučujeme vám rezervaci výstupu dostatečnou dobu předem, snáz domluvíte podmínky vč. například vybavení.
 • S vybraným vůdcem nebo se zastupující kanceláří se domluvte na vhodném termínu a případném náhradním datu. Vybraný vůdce s vámi půjde v termín dle vašeho přání, ale s přihlédnutím na počasí a aktuální podmínky v terénu. Na výstup turistického charakteru vede horský vůdce 1-3 osoby u lehčích výstupů (zpravidla v létě) a 1-2 osoby v jiných případech.
 • Certifikovaný horský vůdce by se vás měl zeptat na vaše zkušenosti a aktuální zdravotní stav. Vy byste ho určitě měli informovat o všech případných chorobách, které by mohli váš výkon ovlivnit. Za bezpečnost výstupu už zodpovídá vůdce. Klient je vůdcem i pojištěn pro případ nehody.
 • Sraz s horským vůdcem bývá na různých místech podle dané túry. Zpravidla bývá místo setkání i někde v terénu na značené cestě nebo u horské chaty v brzkých ranních hodinách, aby bylo na túru dostatek času.
 • Rezervaci můžete také věnovat jako milý dárek - horští vůdci nabízejí dárkové poukázky pro klienty. Na vysněný vrchol vám tak mohou pomoci i vaši blízcí nebo přátelé.

Výhled z Kežmarského štítuPod Ostrým štítemGerlachovský štít

Rezervace horského vůdce

Výstup na Gerlachovský štít

V případě nejpopulárnějšího výstupu na nejvyšší vrchol Vysokých Tater Gerlachovský štít klasickou cestou bývá sraz s horským vůdcem ráno v Tatranské Poliance nebo u hotelu Sliezsky dom u Velického plesa.

Výstup

Nejdříve se postupuje po zelené značce Velickou dolinou, z  které se později odbočí a je potřeba překonat první těžší úsek tzv. Velickou próbu. Následuje výstup velmi členitým a orientačně náročným terénem až na samotný vrchol (2655 m n.m.). Po cestě se horský vůdce samozřejmě stará o  dostatečné jištění účastníků (pokud je třeba) a zároveň vás informuje o trase, výhledech a dalších zajímavostech túry. Nebojte se zeptat! Variantou klasického nástupu je tzv. Tatarkova cesta do Tetmajerova sedla.

Sestup

Z Gerlachovského štítu se sestupuje Batizovským žlabem, zde najdete asi i nejtěžší úsek túry tzv. Batizovskou próbu. Próby jsou zajištěny i umělými pomůckami, s vůdcem jdete jištěni na laně. Pak už se schází dolinou k Batizovskému plesu.

Ze Sliezskeho domu to přes vrchol k Batizovskému plesu podle podmínek trvá zpravidla 6-9 hodin! Sestup od Batizovského plesa můžete po dohodě s horským vůdcem absolvovat sami po značené cestě.

Vyplavení adrenalinu a překonání sebe sama

Obdobně náročné úseky jako jsou obě próby na Gerlachu vás čekají i na Lomnickém štítě (Emericiho nárek) nebo na Ľadovém štítě (Ľadový kôň) a vždy to bývá velký adrenalin. Jsou to místa s velkou expozicí a vyžadují určitou odolnost a vůli.


Související články

Zobrazené záznamy: od 1 do 10 (celkem 15)
1 2 »

 • Slovakia.travel
 • Horská záchranná služba
 • Union Pojišťovna
 • Liptov
 • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
 • Slovakia Tatry
 • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru