Pozvánka na výstavu: Francisco Goya

Tatranská galerie v Popradu ukazuje dílo španělského umělce - cyklus Rozmary

Skvosty Francisca Goyi ze sbírek v České republice uvidíte od 20.9. do 2.12.2018 v Tatranské galerii v Popradu. Jedná se o cyklus Rozmary, který ukazuje tvorbu z 18. století.

Goyovy vize

Tatranská galerie v Popradu poprvé ukazuje tvorbu světového mistra výtvarného umění Francisca de Goyi y Lucientes. Jedná se o unikátní cyklus grafických listů Los Caprichos (Rozmary), vydaných v Madridu. Lepty Los Caprichos získal s největší pravděpodobností přímo ve Španělsku Felix Maria IV. kníže Lichnovský z Voštic (1814-1848), který pobýval na zámku v Hradci nad Moravicí. Aktivně se zapojil do války karlistických povstalců ve Španělsku.

Francisco Goya Vízie

Los Caprichos

Na základě dobrých kontaktů s Českou republikou zapůjčil pod Tatry sbírku Národní památkový ústav - Územní památková správa v Kroměříži. Roku 1799 vydal Goya Rozmary – Los Caprichos, soubor 80 leptů. Lepty mu poskytly možnost oslovit širší publikum. K častým námětům patřily noční můry, společenská kritika neřestí, výstředností a bláznovství zosobňovaných španělskými hidalgy. Tehdy 15 % španělské populace se hlásilo ke šlechtickému původu, a byli tedy hidalgové. To byl pro mnohé důvod, proč nepracovat. Proto je Goya zobrazoval posměšně jako osly.

  • Kurátoři výstavy: Radomír Přibyla, Anna Ondrušeková
Zdroj:

Tisková zpráva Tatranské galérie

Zajímavosti

Francisco José de Goya y Lucientes

*30.3.1746 - †16.4.1828

Francisco Goya byl nejdéle žijícím a nejvlivnějším géniem evropského malířství v 18. století. Monumentální dílo tohoto malíře a rytce je charakteristické polaritou barokního rozmachu a klasicistní jasnosti. Příznačná je jeho obdivuhodná kompozice, technika, barevnost a světlo.

Vyhledejte si ubytování


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru