Pro lyžaře otevřeno Lomnické sedlo

Až na únor čekala nejprudší sjezdovka na otevření

Zdánlivě nepříznivé počasí během posledních dní přineslo do Tater pořádnou nadílku sněhu. Lyžařští gurmáni si konečně přijdou na své. Pokud se podmínky nezmění, v sobotu 8. února budou moci své lyže provětrat už i z Lomnického sedla.


Lomnické sedlo je na tom dobře

Středisko v Tatranské Lomnici je v kondici. Všechny sjezdovky jsou vysnežené a otevřeny v plném profilu. Na 1 240 metrů dlouhé sjezdovce v Lomnickém sedle je aktuálně od 100 do 200 centimetrů sněhu a podmínky pro lyžování jsou velmi dobré. Z výšky 2 190 m n.m. si tak budou moci lyžaři užít celem 5,5 km dlouhou trať až do Tatranské Lomnice.

Sedlo jako lákadlo

"Lomnické sedlo je v zime najatraktívnejšou, najstrmšou čiernou zjazdovkou na Slovensku. Za posledné dni nám dosnežilo 50 centimetrov snehu navyše. Otvorenie Lomnického sedla určite poteší nejedného lyžiarskeho gurmána," řekl Lukáš Brodanský, obchodně-marketingový manažer střediska Vysoké Tatry. Průměrný sklon sjezdovky v Lomnickém sedle je 46,91 %, převýšení černé sjezdovky je 439 metrů. Sedlo je odkázáno výlučně na přírodní sníh. Sjezdovka je specifická a rovněž její úprava. V exponovaném terénu je místy sklon více než 40 stupňů. Ratrak tedy musí vždy ukotvit na kotvící bod. Při noční úpravě se navíjí přes kilometrovým lanem o kotvící bod a postupně se vytahuje po sjezdovce. Svah je sondován a monitorován Horskou záchrannou službou, která určuje, zda je možné v Lomnickém sedle lyžovat nebo je sjezdovka uzavřena pro zvýšené riziko pádu lavin. Zkušení lyžaři si užijí i tzv. Francouzskou muldu, která je jednou z variant jak sjet Lomnické sedlo. Francouzská mulda je jihozápadní částí Lomnického sedla. Náročná trať freeridového typu má délku 1 380 m a převýšení 408 m. Zprovozněním Lomnického sedla se tedy v sobotu zkompletuje počet otevřených sjezdovek v Tatranské Lomnici.

Výborné podmínky

Podmínky pro lyžování jsou přímo pohádkové. "Snehové podmienky nielen v sedle, ale aj v celom stredisku sú veľmi dobré. Všetky zjazdovky sú vysnežené a otvorené v plnom profile. Lomnica je v top kondícii. Návštevníci, ktorí prídusi určite užijú lyžovačku naplno," uzavřel Brodanský. Kromě skvělého lyžování si mohou lyžaři během tohoto víkendu vychutnat i bonus navíc. Na Štartu se uskuteční rodinná akce s atmosférou života na severním pólu a skvělým doprovodným programem - Sněžní psi.


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru