Sazenice stromečků se ukládají do sněžných jam

Obnova lesů po kalamitě v TANAPu stále probíhá, podívejte se jak

I když jsou Tatry pod sněhem, lesáci se již připravují na zalesňování.

Balení sazenic modřínuSazenice se připravují na jaro

Tatranské štíty jsou a ještě dlouho budou pokryté vrstvou snehu, v podhoří se už správci lesních ploch, kterými jsou v národním parku Štátne lesy TANAPu připravují na jaro. Budou znovu zalesňovat kalamitní území.

Ukládání do sněžných jam

V lesní školce, kterou mají na Rakúských loukách už se vybírají ze země první sazenice modřínu, javoru a jedle. „Denne je to približne dvadsať až tridsať tisíc kusov sadeníc,“ vypočítává Peter Petrášek, vedoucí Strediska genofondu drevín Štátnych lesov TANAPu. Ze země vyjmuté sazenice se zabalí do padesátikusových svazečků, uloží se v záhonu a jejich kořeny se zasypávají zeminou. Ještě v ten den nebo nejpozději druhý den se sazenice odvážejí do sněžných jam na jednotlivé ochranné obvody. V jámách na přibližně 1,5 m silné vrstvě sněhu přečkají do času, kdy se začnou rozmisťovat na lokality vysazování. To bude hned, jakmile rozmrzne půda v horách. To znovu komentuje Peter Petrášek: „Voľnokorenné sadenice sa vysádzajú skoro na jar v čase, kedy je v pôde dostatok vlahy a sadenice sú ešte vo vegetačnom pokoji.“

Obnoví se asi 300 hektarů kalamitních ploch

V letošním roce vysadí Štátne lesy TANAPu ve spravovaném území Tatranského národního parku přibližně 550 000 sazenic. Přitom největší zastoupení bude mít přirozeně smrk, dále modřín, jedle, javor, borovice, buk a jilm. Výsadbou sazenic cílových dřevin mezi už rostoucí přirozené zmlazení se tak obnoví dalších přibližně 300 hektarů kalamitního území v Tatrách.

Zdroj:

Tisková zpráva TANAPu

%%full%%


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru