Úraz na sněhu pod Priečnym sedlem

Maďar i Slovák porušili pravidla sezónní uzávěry a doplatili na to.

Maďar uklouzl v Priečnem sedle. A obdobně spadl turista i v dolině Zlomísk.

+ Zobrazit více fotografií- Zobrazit méně fotografií

Záchranná akce v Priečnom sedle

V neděli 12.6.2011 odpoledne požádala VZZS z Popradu Oblastní středisko HZS Vysoké Tatry o pomoc pro zraněného turistu. Vrtulníkové záchranné službě se zásah nepodařilo uskutečnit pro velmi špatné povětrnostní podmínky. Maďarský turista utrpěl po asi 100 metrovém pádu úraz hlavy a zad, přičemž se nalézal asi v polovině cesty pod Priečnym sedlem směrem do Malé Studené doliny, kde stále platí sezónní uzávěra turistických značených cest.

8 lidí šlo pomoci

Na záchrannou akci byli nasazeni čtyři profesionální záchranáři HZS a také čtyři dobrovolní záchranáři, kteří vyšli ke zraněnému po svých Malou Studenou dolinou. Při příchodu záchranářů byl, i přes svůj složitý stav, turista při vědomí, komunikoval. Záchranáři ho hned ošetřili. Museli jej obtížně nabalit do sítě, do teplého spacáku, zateplili jej a pomocí nosítek ho snášeli dolů. Sešli až na Téryho chatu k Nižnému plesu, které je mezi chatou a Žltou stenou, v nadmořské výšce asi 2000 m. Ani tady se však nepodařilo turistu VZZS naložit na palubu vrtulníku.

Jeden zachráněn, druhý na pomoc teprve čeká

Záchranáři HZS tak pokračovali ve špatném počasí v záchranné akci, která trvala téměř 6 hodin. Z toho asi 4 hodiny zabral transport maďarského turisty na Hrebienok k sanitce. Sotva byl turista, který neuposlechl nařízení o uzávěře turistických cest, odevzdaný lékařům, tak museli záchranáři do další akce. Tentokrát do Zlomísk nad Popradským plesem.

Pokoušeli se o Vysokou

Dvojice Slováků volala tísňovou linku horské služby 18 300, když během vysokohorské túry na Vysokou spadl jeden z nich v oblasti Dračího sedla na sněhovém poli. Vyletěl ze sněhového pole do žulové sutě a způsobil si poranění dolní končetiny. Záchranáři HZS postiženého ošetřili, zafixovali a potmě odnesli na nosítkách na Popradské pleso a dále záchranným vozem na Štrbské Pleso. Záchrannou akci ukončili záchranáři ve dvě hodiny ráno.

Zdroj:

Tiskové zprávy HZS


Související ubytování


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru