Uvízlí Češi a mrtvý na Ľadovém štítu

Rušný pátek i sobotu zažili záchranáři HZS

Smrt slovenského vysokohorského turisty a několik uváznutých Čechů v obtížném terénu zaměstnalo záchranáře ve Vysokých Tatrách. Pracovali na Gerlachu, na Široké veži i pod Ľadovým štítem.

Několik událostí z pátku i soboty zaměstnalo záchranáře ve Vysokých Tatrách. Další zásahy čekaly i členy horské služby v Roháčích nebo na Malé Fatře.

Pád z Ľadové štrbiny

V sobotu 30. 9. 2017 odpoledne, zavolal na tísňovou linku 18 300 horolezec z východní stěny Ľadového štítu ve Vysokých Tatrách, že společně se spolulezcem viděli z Ľadové štrbiny spadnout muže směrem do Malé Studené doliny. Pádem ve velmi těžkém a exponovaném terénu utrpěl poranění neslučitelná se životem. Letka Ministerstva vnitra SR, která z heliportu ve Starém Smokovci vzala na palubu tři záchranáře HZS a společně letěli do oblasti Ľadového štítu. Dva záchranáři byli vysazeni v blízkosti místa nehody, ale nemohli postiženému 54 letému Slovákovi pomoci.

Ľadové štítyŠiroká vežaGerlachovský štít

Noc pod Gerlachem

V pátek ve večerních hodinách 29. 9. 2017 se přes tísňovou linku 112 spojila s Horskou záchrannou službou pětice českých horolezců. Uvedli, že se nacházejí v oblasti Zadného Gerlachu, mezi „Martinovkou“ a Tatarkovou próbou. Poskytli i souřadnice GPS,  a zároveň uvedli, že jsou nezranění, ale nedokážou už sestoupit. Kromě lezeckého vybavení horolezci neměli potřebné vybavení pro bivak ve vysokohorském prostředí. Po konzultaci se záchranářem HZS jim bylo doporučeno, aby zůstali na místě a ještě ve večerních hodinách byla  požádána o spolupráci Letka MV SR. Ta ale kvůli počasí nemohla být nasazená. Horolezci tak přečkali na Gerlachu noc a v ranních hodinách k nim směřovala z Bratislavy do Tater posádka Letky MV SR. Po příletu byli vysazeni 2 záchranáři, kteří skupinu připravili na vyproštění ze stěny v podvěsu. Všichni byli v pořádku dopraveni do Starého Smokovce.

Ztracen na Široké veži

Během záchranné akce v dolině Zlomisk dne 29.9.2017 se s HZS spojili čeští turisté, kteří nahlásili, že slyší volání o pomoc z Veľké Studené doliny. Volání potvrdili i turisté sestupující z Priečneho sedla směrem ke Zbojnické chatě. Kvůli mlze nebylo koho vidět. Ani nešel hlas přesně určit. Do terénu vyrazil dobrovolný záchranář ze Zbojnické chaty a do akce šla i skupina záchranářů ze Starého Smokovce. Mezitím určil další turista, že se volání ozývá ze skalisek mezi Priečným sedlem a Širokou vežou. Turista byl bez zranění, avšak samostatně sestoupit na značenou cestu nedokázal. O součinost požádali i vrtulníkovou zdravotní záchranou službu, ale piloti stroje nebyli schopni vysadit dva záchranáře do Velké Studené doliny. Vrtulník se musel vrátit. Záchranáři postiženého turistu zahřáli, zajistili pomůckami a sestoupili na Zbojandu, kde přenocovali.

Zdroj:

Tiskové zprávy HZS

Zajímavosti

  • V Malé Fatře pod Rozsutcem i v Západních Tatrách ošetřili záchranáři úrazy dolních končetin.

Vyhledejte si ubytování


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru