Vyberte si lavinové kurzy

Kompletní přehled lavinových kurzů nadcházející zimy

Zima je již za dveřmi. A tak je nejvyšší čas se na ní pořádně připravit. Jedním z největších rizik při zimní turistice nebo při lyžování ve volném terénu jsou laviny. V žádném případě je nelze podceňovat, neboť dle alpských statistik 52 % zasypaných lidí zemře!

A chceme-li záchranu, pak je to hlavně na nás a našich kamarádech, neboť efektivní záchrana musí proběhnout do 15 minut! Co dělat? Nezbývá než se ponořit do teorie, k tomu připojit pořádnou dávku praktické výuky a potom vše donekonečna opakovat.

Kde brát informace?

Jistě vám pomůže inzerovaná příručka ABC lavín od Milana Lizucha, kvalitní informace jsou dostupné i přímo na internetu. Například na stránkách Střediska lavinové prevence HZS www.laviny.sk nebo v lavinovém slovníku (švýcarský WhiteRisk).

Velmi kvalitní jsou česká 3 dílná lavinová skripta od horského vůdce a lavinového preventisty HS Krkonoše Viktora Kořízka:

Kam za praxí?

K získání základní praxe nám nezbývá nic jiného než se obrátit na odborníky a zapsat se do kurzu vedeného kvalifikovaným instruktorem nebo oslovit přímo horského vůdce a domluvit si individuální termín tréninku pro svoji skupinu. Jen šťastlivci se mohou zúčastnit i nějakého odborného semináře pořádaného zdarma horskou službou.

Naše redakce má osobní zkušenost s kurzy pořádanými horským vůdcem UIAGM a lavinovým preventistou HS Krkonoše Viktorem Kořízkem. Nabízí základní kurz (Basic) na Luční boudě v Krkonoších, pokročilé vede v kurzu Expert na chatě Kožiar v Žiarské dolině.

  • Základní lavinový kurz Basic začíná v pátek večer a  končí v neděli. Pro začátečníky je jistě příjemné, že veškeré lavinové vybavení se dá zapůjčit. A vzhledem možnosti vyvezení až na chatu není třeba žádné další speciální výstroje, kromě vlastního zimního vybavení. Cena kurzu je 1700 Kč - a obsahuje výjezd rolbou až na chatu, výukové CD, karty "Laviny - krok za krokem", "výukové" triko na památku a  certifikát o absolvování tohoto kurzu. Ubytování se platí zvlášť dle cen na Luční boudě.
  • Pokročilý lavinový kurz Expert trvá 4 dny a zavítáte s ním i do jiných oblastí Tater než jen do Žiarské doliny. Je nutné základní vybavení: skialpové lyže nebo sněžnice v kombinaci se snowboardem a samozřejmě lavinový set: lavinový přístroj, sonda a lopata (po dohodě možné zajistit). Očekávají se základní znalosti (z kurzu Basic). Cena kurzu je 4990 Kč - a obsahuje i účast lavinového psa, ubytování a polopenze po celou dobu kurzu, pivo - dokud se nevypije, kopie map, výukové CD, karty "Laviny - krok za krokem", "výukové" triko na památku a certifikát o absolvování tohoto kurzu

%%full%%

Další kurzy

Lavinové kurzy PIEPS - Konají se v Česku i na Slovensku. V ČR za nimi musíte zavítat na Chatu Návrší na Králickém Sněžníku. Lektoři, horští vůdci UIAGM, Janek Bednařík a Ondřej Nádvorník, pro vás mají 2 denní program za 1990 Kč. Ubytování je nutné platit zvlášť a potřebujete tu jak skialpinistickou výbavu (případně sněžnice) tak svůj lavinový set.
Stejná společnost a stejní instruktoři připravují kurzy i na Slovensku. Na Zamkovského chatě ve Vysokých Tatrách a na Chatě Smrekovica ve Velké Fatře. Platí tu stejné podmínky s tím rozdílem, že akce je zdarma, pokud si od pořádající společnosti koupíte lavinový vyhledávač PIEPS DSP.

Kurzy prevence lavinového nebezpečí a základy první pomoci v backcountry - to je tradiční kurz v Boudě v Obřím dole - Krkonoše. Lektoři: Josef Milfajt, Ondřej Nádvorník a MUDr. Tomáš Obtulovic, si taktéž připravili dvoudenní program. Lavinové vybavení dá se zdarma zapůjčit, lyže ne. Za kurz zaplatíte 2990 Kč včetně ubytování s  plnou penzí, studijním materiálem a dovozem na chatu.

Lavinový kurz - Chata pri Zelenom plese. Pořadá Klub turistov a horolezcov Javorník ve spolupráci s horolezeckou školou Encián. Za dvoudenní program zaplatíte € 18 až € 38 podle náročnosti na ubytování a stravu. Lavinové vybavení vám pomůže organizátor zajistit.

Outdoorsport.sk pořádá lavinové kurzy na Malé Fatře (Trusalová) za € 120, cena je včetně ubytování, plné penze i  učebních textů a pomůcek. Vycházky na Chleb nebo na Veľký Kriváň přetavují probíranou teorii do praxe. Vybavení není přímo nutné, lze půjčit.

Na Slovensku je dále možné o lavinový kurz požádat některého z  horských vůdců UIAGM, v dohodnutém termínu bude pro 6 až 10 osob připraven výukový program. V nabídce jsou kurzy od 1 do 3 dnů. Cena se liší podle počtu účastníků.

BCA Training Park

Pro oživení znalostí z lavinových kurzů a získání praxe slouží BCA Training Park. Nastálo umístěná stanice slouží pro trénink vyhledávání osob zasypaných lavinou. Nachází se v těsné blízkosti Žiarské chaty a chaty Horské služby v Žiarské dolině. U obsluhy chaty máte možnost za složenou zálohu nebo na doklad vyzvednout si ovládací panel, který přišroubujete k připraveným koncovkám v training parku a  můžete si nasimulovat různé varianty zasypání v počtu 1-8 osob. Akce bude dostupná od 12. prosince podle sněhových podmínek. Nově bude k  dispozici BCA Training Park i v blízkosti Chaty pod Chlebom v Malé Fatře.

Akce pro veřejnost

I tuto zimu proběhne veřejná vzdělávací akce o lavinách pořádána Střediskem lavinové prevence v Jasné (Nízke Tatry). Akce bude určena pro 40 - 50 účastníků a  proběhne na přelomu března a dubna. Přesný termín a místo konání bude zveřejněn na www.laviny.sk. O akci je vždy takový zájem, že bývá během několika hodin plně obsazená, proto se včas registrujte.

Kam jezdíte na kurz vy?

Víte o kvalitním lavinovém kurzu a chcete jej doporučit ostatním? Napište nám e-mail nebo se o  tip podělte s  ostatními v diskuzi.

Vyhledejte si ubytování


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru