Vyčerpaný český turista zahynul v Západních Tatrách

Kamarádi nedokázali pomoci turistovi sejít z hřebene Barance a Smreku.

Tragická událost se stala na značené turistické cestě mezi Barancem a Smrekem. V žlabu pod Smrekem zemřel vyčerpaný český turista, kterému nedokázali pomoci jeho kamarádi. Nikdo nezavolal pomoc.

+ Zobrazit více fotografií- Zobrazit méně fotografií

Vyšetřování

Osmapadestátiletý muž nebyl ani tak obětí Západních Tater jako nezodpovědnosti, kterou hory potrestaly. Na výstup na Baranec se skupina čtyř mužů vydala až v 11 hodin. Před akcí se neznali, na turistice v Žiarské dolině se dohodli přes sociální síť. Při túře se brodili až 50 centimetrovou vrstvou sněhu v nedostatečném oblečení, pochod jim navíc komplikovalo sychravé počasí. Doplatil na to diabetik, který postupoval velice pomalu.

Tři kamarádi ho v nelehké situaci nechali v náročném terénu samotného. Čech podlehl vyčerpání a podchlazení při sestupu ze Smreku mimo cestu přes neprostupnou kleč. O záchranu HZS nikdo nežádal.

Aktualizováno 1.11.2013


Nezvěstní Češi

V pátek 18. října 2013 v pozdních večerních hodinách ohlásil chatař ze Žiarské chaty v Žiarské dolině v Západních Tatrách záchranářům, že se do chaty nevrátila skupina čtyř českých turistů. Ti si vybrali za cíl túry Baranec, na který vystupovali přes Žiarské sedlo a Smrek, ale nevrátili se do setmění.

Vyčerpán až k smrti

Horská záchranná služba poslala do akce dva profesionální záchranáře a přidali se také dva dobrovolní záchranáři, kteří asi po hodině výstupu potkali dva pomalu sestupující Čechy. Další dva turisté chyběli, a proto se pokračovalo dále v pátrání. Záchranáři procházeli i oblasti mimo turistickou značku, kde našli třetího vyčerpaného turistu. Potom je zavedl k místu, kde zanechal posledního člena výpravy. Pak ve žlabu pod Smrekom záchranáři HZS našli tělo 58 letého muže, který už byl bohužel mrtvý.

Těžké podmínky na hřebeni

Dvojice scházela z Barance ještě za světla, ale vzhledem na vyčerpání a únavu zemřelého Čecha postupovali dolů jen velmi pomalu. Po dlouhém vyčerpávajícím boji o každý krok v nepříznivých podmínkách, který trval několik hodin a vysíl oba turisty, nechal nalezený živý turista svého druha na místě a pokračoval samostatně. Ani za takových podmínek nikdo  ze skupiny nepožádal záchranáře o pomoc!

Pozor na zimní podmínky

HZS proto znovu upozorňuje  všechny návštěvníky horských oblastí, aby nepodcenili skutečnost, že nad 1500 m n. m. vládnou skutečné zimní podmínky! Je doporučena zimní výstroj a výzbroj a je nutné před každou túrou sledovat počasí a místní podmínky pro turistiku!

Zajímavosti

  • Část hřebene mezi Smrekem a Barancem patří mezi nejtěžší místa této túry. Túru je možné na výjimku absolvovat i v zimě.

Vyhledejte si ubytování


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru