Na Žiarske sedlo, Plačlivý a Baranec i v zimě!

Výjimka z návštěvního řádu přinese turistům i skialpinistům více možností v Žiarské dolině.

Roční výjimka, kterou vyjednal chatař Žiarské chaty, umožňuje turistiku celoročně do Žiarského sedla, na Plačlivý a také na Smrek a Baranec. Na své si přijdou i skialpinisté. Mohou na lyžích jezdit ještě měsíc navíc.


Výjimka je na světě

Velká změna pro zimní období je připravena v Žiarské dolině. Chatař Miroslav Dzuroška jako zástupce TJ Družba Smrečany - Žiar, která vlastní chatu, vyjednal na Krajském úřadě životního prostředí v Žilině výjimku z návštěvního pořádku TANAPu platnou pro Žiarskou dolinu. Výjimka se týká sezónní uzávěry turistických cest a také podmínek pro provozování skialpinismu.

Turisté mohou na Plačlivý i Baranec

Na značeném turistickém chodníku od Žiarské chaty (1325 m) do Žiarského sedla (1917 m), v létě je to frekventovaná turistická značka zelená značka, a dále přes Smrek (2072 m), Baranec (2184 m) a Holý vrch k ústí Žiarské doliny, v létě turistická značka žlutá značka a ještě Žiarské sedlo - Plačlivý (2125 m) - letní turistická značka žlutá značka, bude pohyb turistů povolen i během období od 1.11.2010 do 15.6.2011.

Skialpinistům se protáhne sezóna

Současně se povoluje provozování skialpinismu v lokalitě Baranec - Jarný žlab a Žiarské sedlo - Žiarská chata v trase letní turistické cesty i v období od 16.4.2011 do 15.5.2011.

Pozor v terénu

HZS připravila již tyčové značení, ale jen do Žiarskeho sedla (1917 m). Dále na hřebeni již tyčové značení nebude, pravděpodobně by tam ani kvůli náročným povětrnostním podmínkám nevydrželo. Mlha a rozptýlené difuzní světlo mohou způsobit největší problémy přímo v Žiarském sedle a nad Gulatým kopcem, kde je terén plochý a velmi málo členitý.

Správa TANAPu a strážci v dolině připravují umístění informačních tabulek vč. zákresu do mapy. Určitě se s těmito informacemi setkáte na Žiarské chatě.

%%full%%

Zajímavosti

Stoletá lavina

Vyhledejte si ubytování


Související ubytování


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru